Yapılan EFT Hesaba Geçmeyince Ne Yapılmalı ?2019

0 62

EFT; Farklı bankalar arasında TL cinsinden para aktarma prosedürlerine verdiği isimdir. Siz de eft saatleri ortamında para aktarma prosedürlerinizi itimat ortamında yapabilirsiniz. Eft prosedürü, eft saatleri ortamında yapıldıysa genelde 10 dakika ortamında para karşı hesaba geçmektedir. Ancak birtakım olumsuz durumlarda, Merkez Bankası’nın yoğun bulunduğu anlarda bu vakit 2 saate kadar uzayabilmektedir. Eğer eft prosedürünü yapmış ve üzerinden vakit geçmesine karşın para karşı hesaba geçmediyse, alçakta yer alan yöntemleri deneyebilirsiniz.

EFT HESABA GEÇMEDİ NE YAPMALIYIM

Eft prosedürleri, Merkez Bankası onayına sunulduğundan ötürü birtakım yoğunluk anlarında eft prosedürünün geç onaylanmasının yanı sıra, bilhassa doğu bölgesinden batı bölgesine oluşturulan eft’ler de “kara para aklama” şüphesiyle bloke edilebilmektedir. Kaçakçılık, kaçak bahis, kara para aklama gibi yasadışı faaliyetle şüphenilen eft prosedürü Merkez Bankası doğrulusunda onay almaz ve hesap araştırmaya takılabilir. Peki bu halde ne yapmalıyız?

Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Eft prosedürünün, eft saatleri arasında yaptığınıza emin olun. Eft saatleri sayfasına bakarak bu husus ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
  • Eft prosedürünün banka doğrulusunda gönderildiğine emin olun. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılıktan prosedürüş hesap dökümüne bakarak paranın hesaplarınızdan düşüp düşmediğini denetim edebilirsiniz.
  • İşlem limitleri: Bireysel hesaplarda düşük miktarda paralar gün ortamında eft yapılabiliyorken, kurumsal hesaplarda bu limit söz hususu değildir. Eğer hesaplarınız bireysel ise günlük prosedür limitine takılmış olabilirsiniz.
  1. Bankayla iletişime geçmek:

Şubeden: Hangi bankadan eft yaptıysanız ilk olarak o bankanın şubesini ziyaret ederek müşteri temsilcisinden prosedür ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Müşteri temsilcisi, banka sistemine bakarak prosedürün hangi adımında problem bulunduğunu belirleyecek ve size bildirecektir.

Müşteri hizmetlerinden: Hangi bankadan eft prosedürü yaptıysanız o bankanın müşteri hizmetlerini arayarak eft prosedürü ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Müşteri temsilcisi eft prosedüründe ne gibi bir problem bulunduğunu size belirtecektir.

  1. Eft prosedürünü iptal etmek:

Bankanızın internet bankacılığına girerek eft prosedürünü iptal edebilirsiniz. Eğer bankanın internet bankacılığında bu tür bir program yoksa müşteri hizmetlerini arayın yada size en yakın bankanın şubesini ziyaret ederek hali bildirin ve eft prosedürünü iptal ederek yeniden eft’yi yapın.

Günümüzde bir çok şahıs eft hesaba geçmedi ne yapmalıyım diye merak etmektedir. Siz de bu hususyla ilgileniyorsanız bu sayfada yer alan bilgileri inceleyebilir ve husus ile ilgili müdahalede bulunabilirsiniz.

Yapılan EFT Hesaba Geçmeyince Ne Yapılmalı ?2019

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.