Yanlış Hesap Numarasına Para Aktarma …! İade Talebi

0 62

Günümüzde, yapmış olduğumuz para aktarımlarını bankaların detaylı elektronik ortamlarından gerçekleştirebiliyoruz. Gerçekleştirmiş olduğumuz para aktarımları yani havale ve eft işlemlerini nerdeyse her gün elektronik bölgelerden yapıyoruz.

Atm’ler, internet bankacılığı ve mobil bankacılığını kullanarak yapmış olduğumuz para transfer prosedürü yapar iken gerektiğince dikkatli olmamız gerekiyor. Lakin, küçük bir dikkatsizlik hatalı hesaba para transfermıza sebep olabilir.

Peki, bir anlık dalgınlığınızla hatalı hesaba para yatırdınız, bunun amacıyla ne yapmanız gerekiyor? Yanlış hesaba para yatırma konusu ile ilgili paylaştıklarımızı okuyarak bilgi sahibi olabilir, bu tür bir halle karşılaştığınızda nasıl davranmanız gerekliliğini öğrenebilirsiniz.

Atm, internet bankacılığı ve mobil bankacılığını kullanarak gerçekleştirmiş olduğunuz para transfer işlemlerini hatalı hesaba yaptığınız halde, ne yapmanız gerekliliğinizi yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Yanlış hesaba gönderilen para nasıl alınır?

Yanlış hesaba para gönderdiğinizde, ilk olarak bu hali bankaya bildirmelisiniz. Eğer para gönderilen hesap aynı bankadaysa işlemler daha süratli gerçekleşebilir. Ancak değişik bankalar arası hatalı eft yaptıysanız işlemler birkaç güne sarkabilir. Bankaya hali bildirdiğinizda para gönderilen şahısyle iletişime geçilerek paranın hatalı gönderildiği ve iadesi talep edilir. Banka esasen bu paraya bloke prosedürü koyacaktır. Eğer karşı doğrultu iadeyi onaylarsa para yine gönderici bireyin hesabına transfer edilir. Eğer hatalı hesaba para yatırılan şahıs parayı iade etmek istemez ise, bankanın yapabileceği bir şey yoktur. Siz para gönderilen hesap sahibini bankadan öğrenerek şahsa haksız zenginleşme davası açabilir ve paranızı alabilirsiniz. Bu süreçte bankanın paraya bloke koymasını da kesinlikle talep edin.

Yaşamımızda para transfer prosedürünü nerdeyse derhal her gün yapıyoruz. Bahsettiğimiz gibi elektronik bölgelerden oluşturulan para transferinı, dalgınlığımız ve dikkatsizliğimiz neticesinde hatalı hesaba yollayabiliyoruz. Para transferi esnasında sizden istenilen verileri (IBAN/ Hesap numarası) hatalı girmeniz halde aktaracağınız para, hatalı hesaba yollanabiliyor. Yanlış hesaba para yatırma ile ilgili paylaştıklarımızı okuyarak, detaylı olumsuzlukların yaşanmasına engel olabilirsiniz. Peki hatalı hesaba para yatırmanız halinde ne yapmanız gerekiyor.

Elektronik bölgelerden yapmış olduğunuz para transferinda yollamış olduğunuz para yüklü miktarda ise, müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, yollamış olduğunuz hatalı hesabın bloke edilmesini isteyebilirsiniz. Yanlış hesabın sahibi sizinle aynı bankanın müşterisi ise prosedürünüzi daha basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Müşterisi olduğunuz banka ile iletişime geçerek rahatlıkla probleminizi halledebilirsiniz. Aşağıda yer alan bankaların sayfasına giderek derhal müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Akbank müşteri hizmetleri: 444 25 25
Denizbank müşteri hizmetleri: 444 0 800
Finansbank müşteri hizmetleri: 0850 222 0 900
Garanti müşteri hizmetleri: 444 0 333
Ziraat Bankası müşteri hizmetleri: 0850 220 00 00
Halkbank müşteri hizmetleri: 0850 222 0 400
Vakıfbank müşteri hizmetleri: 0850 222 0 724

Yollamış olduğunuz hesabın sahibi ile değişik bankaların müşterisi iseniz, vakit kaybetmeden bankanızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Banka, başka banka ile iletişime geçerek, konuyu iletip, para iadesi isteyecektir. Hesabına hatalı para yolladığınız şahıs de aranarak, vereceği talimat doğrultuında hesabınıza ya iade yapılır ya da yapılmaz. Karşı doğrultuın kabul etmemesi halde sebepsizce zenginleşme davası açabilirsiniz. Bu gibi aksiliklerle uğraşmak istemiyorsanız, elektronik bölgelerden para transferi gerçekleştirirken olduğunca dikkatli davranmalısınız. Yanlış hesaba para yatırma gibi bir olumsuzlukla karşılaştığınızda da bahsetmiş olduğumuz gibi, bankanızla iletişime geçerek probleminizi iletip, yardım isteyebilirsiniz.

Yanlış Hesap Numarasına Para Aktarma …! İade Talebi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.