Vadeli ve Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

0 50

İnsanlar paralarını bazen değerlendirmek için bazen de hırsızlık vb. Vakaların çokça yaşanmasına bağlı olarak parasını korumak ve muhafaza etmek için döviz hesabı açmaktadır. Döviz hesabı açmanın iki yolu bulunmaktadır. İnsanlar dövizlerini vadeli veya vadesiz olmak üzere hesap açarak farklı şekillerde değerlendirebilirler.

Dövizden Faiz Getirisi

İnsanlar paralarını veya dövizlerini vadeli olarak banka hesaplarına açıp bu hesaplarına döviz yatırma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Piyasa hakkında çok informasyon sahibi olmayan bireylerin vadeli olarak döviz hesaplarını kullanmaları daha akıllı bir yöntem olarak düşünülmektedir. Bu şekilde dövizini yatıran kişiler belirli bir süre dahilinde bankadan para çekmeyeceklerini belirterek bankaya dövizlerini yatırırlar.

Banka parasını aldığı bireyin parasını işleterek para yatıran kişiye belirli oranda faiz vermektedir. Böylece dövizini bankaya yatıran bireyin parasında döviz yatırılan bankanın faiz oranı ne kadar ise o oranda kişinin hesabına ek olarak para yatırılacaktır. Kişi bu sayede parasını rahat bir halde değerlendirme imkanı bulmaktadır. Sadece fert parasını vadeli olarak yatırdığında (örneğin 32 gün olarak) bu zaman dilimi dolmadan birey dövizini çekememektedir. Birey dövizini çekse bile banka tarafınca verilen faiz oranı para yatıran kişiye verilmemektedir. Eğer kişi vade gününde gelip dövizini çekmek isterse hem dövizini bununla birlikte banka tarafınca verilen faiz oranını alma hakkını elde eder.

Geleceğe Yatırım ​​​​​​

Vadesiz Döviz hesabını daha çok piyasadan daha iyi anlayan ve piyasaların durumunu iyi okuyabilen bireyler tarafınca tercih edilmektedir. Bu hesabı kullanan bireyler normal banka işlemi yapıyormuş gibi dövizlerini istedikleri vakit diliminde çekme hakkına haizdir. Vadesiz döviz hesabı kullanan banka müşterileri internet bankacılığı yardımıyla her türlü işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Vadesiz olarak döviz hesabı yatıran bireyler döviz artışına bağlı olarak kar elde ederken döviz kurunda meydana gelen inişe bağlı olarak da zarar edebilir. Vadesiz olarak döviz hesabı kullanan banka müşteriler ise banka tarafında herhangi bir faiz yahut kar oranı elde etme hakkına haiz değildir. Vadesiz döviz hesabının en büyük avantajı dövizini çekmek isteyen kişinin istediği vakit dövizini çekme olanağına sahip olmasıdır.

Vadeli ve Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.