Ücretsiz kredi notu sorgulamak mümkün mü ?

0 174

Merhabalar. Kredi notu, kredi çekmek için önemli bir unsur olduğundan insanlar oldukça çok rağbet göstermekte. Ve herkes kredi skorunu merak etmekte. Sitemize gelen sorulardan bazıları da aynen şöyle. Kredi notumu ücretsiz öğrenebilirmiyim. Kredi notu nerden sorgulanır.

Bunlar ve bunlara benzer onlarca soru. Aslında sebebi anladığımız kadarı ile kredi notu içi ödenen ücret değil. Kiminin kredi kartı var kiminin yok. Yada kredi kartı olanların çoğu findeks.com üzerinden bakiye yüklemede sorun yaşıyor. Teknik konularda bilgisi olmayan yada çok zahmete girmek istemeyen kişiler ücretsiz sorgulama yöntemlerini araştırmayı daha kolay bulmaktalar.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Şimdi burada özellikle belirtelim ki. Hiç bir şekilde mümkün değildir. Ücretsiz kredi notu sorgulama gibi bir olanağınız yoktur maalesef. 8 Bankanın birleşimi ile oluşturulan Kredi Kayıt Bürosu(KKB) nin temsilci olarak seçtikleri Findeks.Com dışında sorgulayabileceğiniz herhangi  bir merci yoktur. Özel site kurum ve kuruluş bu sorguyu yapmanıza olanak tanımamaktadır. Birde kullanmış olduğunuz bankalardan herhangi birinin internet bankacılığına girip kkb sorgulama ekranından kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Ücretsiz olarak kredi notu öğrenme gibi bir şansınız bulunmamaktadır.

Kredi Notu ve Önemi

Sitemizde daha önce de bu konuya çokça değindik. Kredi notu, kredi çekmek için belirlenmiş olan 0 ile 1900 arasında oluşan kullanıcıların karnesidir. Bu ibareyi neden kullandım çünkü geçmişte yapmış olduğunuz tüm olumlu olumsuz davranışların tamamını içerisinde bulunduran sistemdir. Kredilerinizi düzenli ödeyip ödemediğiniz yada kullanımda aksamalar yaşanıp yaşanmadığı ile ilgili tüm detaylar bu sistemde mevcut. Son 5 yıl boyunca bankalarla aranızdaki tüm alış verişler hepsi burada kayıt altına alınmakta.

Bankalar kredi verirken bu verilere dayanarak olumlu olumsuz cevap vermektedir. Bundan ötürü sicilinizin barındığı Kredi Kayıt Bürosunda ki veriler çok önemlidir. Eğer kredi kullanamıyorsanız sebebi kredi notunuzun düşük olmasıdır. Kredi notunuzu yükselterek tekrardan başvurularınızı güncelleyebilirsiniz.

Şimdilik anlatacaklarımız bu kadar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.