Tefeciden Borç Para Alınır Mı?

0 57

Tefeciden Borç Para Alınır Mı?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; tefecilik kanunlarımızca yasaklanmış ve bu işi yapanların tamamen kayıt dışı olarak yaptığı iştir. Kısaca faizle borç para veren kişidir. Bankaların kredi vermediği veya herhangi bir yerden borç alınamadığı durumlarda maalesef bazen insanların çaresizlikten başvurduğu kişilerdir.

Denetim Yok İnsaf Yok

Tefeciler, bankaların verdiği kredilerden çok yüksek oranda faizle borç para verirler, çoğu zaman ise faizi sorgusuz sualsiz artırırlar yani maç oynanırken kural değişiklikleri yaparlar. Küçük ve büyük tefeciler vardır. Hepsi şiddet yöntemini sıkça kullanırlar. Büyük tefeciler mafya yöntemlerini sık sık uygularlar. Zaten birçok mafya lideri tefecilik yapar. Küçük tefeciler daha çok şehirlerde, kasabalarda kıyıda köşede kalmış yerlerde derme çatma, büro bile diyemeyeceğimiz yerlerde beklerler.  Borcunu geciktiren veya ödemeyenlere (zaten bu şartlar altında ödenemez)  en çok kullandıkları yöntem şiddetten sonra toplum içinde rezil etmek,  gururlarını kırmaktır. Yazının başında belirttiğim gibi tefecilik yasal değildir ve el altından yapılır. Bu yüzden denetlenmesi de bir o kadar zor olmaktadır. Paraya ihtiyacı olanlar, gidip onları tüm uyarılara rağmen bulur. Ancak borçlar ödenemeyip ölümcül sonuçlar doğmaya başladığı zaman bazı olaylar adli mercilere ulaşmakta ve tabi ki çok geç olmaktadır.

İslam’da Faiz Tefeciler Yüzünden Yasaklandı

Cahiliye döneminde (İslamiyet gelmeden önce) Arap toplumunda tefeciler çok yaygındı. İnsanlar mecburiyetten bunlardan borç para alır ama borçtan kurtulayım derken daha çok batarlar ve tüm servetlerini kaybederlerdi. Toplumda çok büyük sorunlar oluşmuş ve çok sayıda kişi mağdur olmuştu. Bir o kadar da haksız yere zenginleyen bir kesim doğmuştu. Günümüzde de tefecilere yolu düşenler maalesef borçlarından kurtulmayı hayal ederken daha çok borca batmakta ve çoğu zaman da intihara sürüklenmektedir.

Tefeciden Borç Para Alınır Mı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.