Tc Kimlik Numarası ile kredi notu öğrenme

0 52

Kredi notu bankacılık hizmetlerinden faydalanan kişilerin bankalarla olan ilişkisini belli etmektedir. Kişilerin bankalardan kullandığı ürünlerin geri ödemesi düzenli olması halinde kredi notu yüksek seviyelerde olur. Kredi notu bankaların müşterilerini değerlendirirken doğru kararlar vermelerine adına yol gösterici olur. Kredi notu sayesinde bankalar istihbarat konusunda çok büyük yol kat etmiş olurlar. Örneğin, kredi başvurusunda bulunan bir kişinin kredi talebini değerlendirmek için banka hemen kredi notu değerlendirmesi yapar ve yapılan kredinin ön başvurusuna olumlu yada olumsuz bir cevap verilir. Böylelikle kredi kullanım süreci de kısaltılmış olur. Kişilerin kredi notlarını yüksek tutmaya çalışması sonraki bankacılık ürünleri kullanımında çok kolaylık sağlar. Kredi notunu kullandığınız krediler, kredi kartları, ödemeleri, kalan borçların tamamı etkilemektedir. Bankaya bankacılık ürünleri için başvuruda bulunmak isteyen kişiler öncelikle kredi notlarını öğrenmek isterler. Bunu öğrenmek ön başvurunun sonucunu ön görmenizi sağlar. Kredi notunuzu öğrenmenin bir kaç yolu bulunmaktadır. Bu yazımızda TC ile kredi notu öğrenmeyi inceleyeceğiz.

Bedava Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu hakkında bilgiye sahip olmak isteyen kişiler bir çok yöntemle bunu yapabilir. Fakat çoğu kredi notu öğrenme yöntemi ücretlidir. Kredi notunu ücretsiz öğrenmek isteyen kişilerin ise birkaç seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan biri bazı bankaların mobil uygulamalarını kullanmanız olacaktır. Müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasını indirerek giriş yaptığınız taktirde kredi notunu ücretsiz olarak öğrenme imkanına sahip olursunuz. Akbank’ın uygulaması olan Akbank Mobil indirmeniz ve müşterisi olmanız bunun için yeterlidir. Fakat tüm bankaların mobil uygulamaları ücretsiz kredi notu sorgulama imkanı sunmamaktadır. İş Bankası sunduğu hizmetle ücretsiz kredi notu öğrenme şansınız sunmaktadır. İş Bankası müşterisi olan kişilere mobil uygulamasını indirdiğin kredi notunu ücretsiz öğrenme imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda herhangi bir İş Bankası kartınız ile İş Bankası ATM’lerinden yapacağınız işlemler sırasında kredi notunu sorgulama imkanı bulursunuz. Ücretsiz olarak kredi notunu öğrenebileceğiniz bir diğer yer ise banka şubeleridir. Bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuz banka kredi notunuzu sorgular ve buna göre size bir sonuç bildirir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan bir hizmet aracıdır. Findeks sayesinde bankalar ve finans firmaları kişiler kredi geçmişini görebilme şansı bulurlar. Böylelikle bankalar kredi kullandıracakları zaman kişilerin kredi notları onlara kredi risk analizi yapma konusunda destek sağlar. Geri dönüşü riske düşmeyecek kredi kullandırma ihtimallerini yükseltir. Findeks sayesinde kişilerde bireysel olarak kendi kredi notlarını öğrenme şansları bulmaktadırlar. Böylelikle bankacılık hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler kendi kredi notlarını inceleyerek kredi sonuçlarını tahmin etme şansları olmaktadır. Kredi notları oranlarına göre size bankacılık hizmeti başvuru sonuçlarınız hakkında ip ucu verir. Şimdi kredi notu oranlarını inceleyelim.

  • Kredi notu 0 ile 700 arasında olanlar çok riskli grubuna girer ve kredi alma ihtimalleri yoktur.
  • Kredi notu 700 ile 1099 arasında olanlar orta risk grubuna girer ve kredi alma ihtimali düşüktür.
  • Kredi notu 1100 ile 1499 arasında olanlar az riskli grubuna girer ve kredi alma ihtimali gelir belgesine bağlıdır.
  • Kredi notu 1500 ile 1699 arasında olanlar iyi grubuna girer ve kredi kullanma ihtimali yüksektir.
  • Kredi notu 1700 ile 1900 arasında olanlar çok iyi grubuna girer ve kredi kullanma ihtimali çok yüksektir.

Yukarıdaki kredi notları şeması a göre kredi notunuzu değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Findeks’ten kendi kredi notunu öğrenmek isteyenler öncelikle Findeks’e kayıtlarını yapmaları gerekiyor. Findeks’ e kayıt yaptırırken TC kimlik numaranız, doğum tarihinizi, cep telefonu numaranızı, e posta adresinizi, çalışma şeklinizi ve eğitim durumuzu girmeniz gerekiyor. Daha sonra Findeks üzerinden KKB notunu öğrenme şansınız olmaktadır. Findeks bu hizmeti almak isteyenler için üyelik ücreti almaktadır bu ücret ortalama 8 TL civarındadır. Bu hizmeti ücretsiz almak isteyenler farklı yöntemlere başvurmalıdırlar.

TC ile Kredi Borcu Sorgulama

Bankalardan kullanmış olduğunuz kredi veya kredi kartı borçlarınızı ödeyememiş olabilir ve ne kadar borcunuz olduğunu hatırlamadığım için öğrenmek isteyebilirsiniz. Bankalara olan borçlarınızı öğrenmek için öncelikle hangi bankaya borçlu olduğunuzu bilmelisiniz. Borçlusu olduğunuz bankanın sitesine girerek TC numaranız ile tüm borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulama için bir ücret ödemeniz gerekmez ve bankaya olan tüm borçlarınızı faizlerle birlikte görme şansı bulursunuz.

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Merkez bankasının sunduğu hizmet bireylerin kredi ödeme durumlarının yanı sıra, kredi kartı limitleri, risk bilgileri, karşılıksız çekler gibi birçok ayrıntıyı içermektedir.2013 yılında başlanan bu hizmet Merkez Bankası tarafından sunulmaktadır. Bu hizmetten bankalar , firmalar, bireylerde faydalanabilmektedir. Bu hizmetten faydalanmak için Merkez Bankasının resmi web sitesinden (www.tcmb.gov.tr) başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvuruda bir form doldurmanız gerekiyor. Bu form içerisinden sizden TC kimlik numarası, isim soy isim, adres, telefon, e-posta ve istediğiniz hizmetin ayrıntıları belirten bir yazı istenmektedir. Bu bilgiler girildikten sonra kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunu öğrendikten sonra bankalara yapacağınız başvurularda kredi notuna göre şekillenebilecek kredi tutarını siz bilecek ve ona göre kredi başvurusunda bulunabileceksiniz. Ön başvuruda alınan ret cevapları da kredi notunuzu olumsuz etkileyeceği için kredinizi olumsuz sonuç almayacak şekilde talep etmiş olursunuz.

Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz İş Bankası

İş Bankası da Kredi Kayıt Bürosu kurucularından biridir. Bu yüzden Kredi Kayıt Bürosunun sunduğu KKB notu sistemini kullanmaktadır. İş Bankası bankacılık hizmetlerinden herhangi birini kullandırmak istediğinde öncelikle olarak baz aldıkları nokta KKB notudur. KKB notunu öğrenme işlemi için İş Bankası Findeks’e yönlendirme yapmaktadır. Fakat aynı zamanda İş bankası müşterilerine özel risk raporu hizmeti sunmaktadır. Bu risk raporu sayesinde son 5 yıl içerisinde aktif ve kapanmış olan kredi ödemelerinizin detaylarını görebilirsiniz. Risk raporu sayesinde kredi notunu öğrenme şansıda bulursunuz. Aynı zamanda kredilerinizle alakalı geri ödemeleri gibi bir çok hizmeti almış olursunuz. Bu hizmeti almak için öncelikle İş Bankası müşterisi olmanız gerekmektedir. İş Bankası müşterisi iseniz internet şubesine şifreniz ile giriş yaparak kredilerim menüsüne girmeli ve kredi risk raporu butonuna tıklamalısınız. Başka bir yöntem ise İş Bankası bankamatiklerinden bilgi sorma menüsüne girerek kredi risk raporu sekmesine girmelisiniz. Bir başka yöntem ise İşCep’ten krediler ve kredi risk raporuna girmek olacaktır.

TC ile Kredi Sorgulama Finansbank

Finansbank’ tan daha önce kullanmış olduğunuz bir kredi veya kredi kartı borcunuz bulunuyor ve bu borcun miktarını, kalanını hatırlamıyorsanız bunu öğrenmek için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde kredi borcunuz, kredi kartı borcunuz, ödediğiniz borcunuz, kalan borcunuz, faiz oranları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunları öğrenmek için öncelikle Finansbank müşterisi olmanız gerekmektedir ve internet bankacılığı kullanımı için şifreniz var olması gerekiyor. Bu bilgilerle telefonunuza indireceğiniz Finansbank mobil uygulaması içerisinde bilgi edinme imkanınız olur. Mobil uygulaması içerisinde kredi borcunuzdan kalan taksitlerinizi görebilir böylelikle ödemelerinizi daha bilinçli bir şekilde, geciktirmeden yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise Finansbank web sitesi (www.qnbfinansbank.com) üzerinden şifreniz ile yapacağınız giriş ile ayrıntılı borç bilgilerinize ulaşmanız mümkün.

Tc Kimlik Numarası ile kredi notu öğrenme

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.