Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemelerinde Kredi Kartı Kolaylığı

0 14

okÜlkemizdeki her bireyin geleceğini teminat altına alan Sosyal Güvenlik Kurumu; toplumsal ve bireysel sosyal güvenlik alanında yeniliklere imza atarak her geçen gün daha geniş kapsamlı hizmetler sunuyor.

okSon zamanlarda Genel Sağlık Sigortası primlerindeki kademe sistemini ortadan kaldırarak tüm bireyler için prim miktarlarını 53 liraya sabitleyen SGK; aynı zamanda işverenler için uyguladığı prim destek ve teşvik hizmetlerinin kapsamını da genişleterek ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamaya devam ediyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri

okSosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan hizmetler kapsamında işverenler ve bireyler tarafından prim adı altında SGK’ya ödemeler gerçekleştirilmektedir.

okSosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan tüm ödemeler toplumdaki sosyal güvenlik dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu ödemeler ile hastalık, analık ödemeleri, emekli maaşları ve sosyal güvenlik alanında diğer toplumsal harcamalar karşılanmaktadır.

okBu ödemeler kapsamında sgk kredi kartı ile ödeme ve diğer prim tahsilat yöntemleri ile etkin ve kolay ödeme imkânları sunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işverenlerden ve bireylerden prim olarak aldıkları ödemeleri aşağıdaki şekilde gruplandırılmaktadır.

okİşverenlerden Tahsil Edilen Primler: Ülkemizdeki sosyal güvenlik yasası ve iş yasası gereğince işverenler çalıştırdıkları işçilerin sosyal güvenlik haklarını sağlamakla yükümlüdürler.

okBu nedenle devlet; çeşitli kriterler doğrultusunda işçilere her ay ödenen maaş miktarları dikkate alınarak hesaplanan primlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesini zorunlu tutmuştur.

okİşverenlerce her ay düzenlenen ve SGK’ya bildirilen sigortalı aylık prim ve hizmet belgeleri (saphb) ile tahakkuk ettirilen prim tutarları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tahsil edilen primlerin en önemli ayağıdır. Bu primler teknik olarak 4A primleri olarak adlandırılmaktadır.

okEsnaf ve Sanatkârlardan Tahsil Edilen Primler: 2008 yılında tüm sosyal güvenlik hizmetleri ülkemizde tek çatı altında toplanmıştır. Bu kapsamda emekli sandığı, bağkur ve sosyal sigortalar kurumları SGK çatısı altında birleştirilmişlerdir.

okİşte bu birleşme öncesinde bağkur olarak bilinen ve esnaf ve sanatkârlar ile çiftçilerimizin sosyal güvenlik işlemlerini gerçekleştiren sisteme tabi olan bireylerin yaptıkları ödemeler SGK ödemelerinde en yüksek paya sahip ikinci ödemelerdir.

okYeni sistemde 4B olarak adlandırılan bu ödemeler ile kendi nam ve hesabına çalışanlar için sosyal güvenlik hakları tesis edilmektedir.

okGenel Sağlık Sigortası Ödemeleri: Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerindeki üçüncü önemli kavram ise GSS ödemeleridir. Yapılan son düzenleme ile birlikte herhangi bir sosyal güvenlik statüsüne tabi olmayan bireyler ayda 53 lira ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

SGK Ödeme Yöntemleri

okYukarıda belirtilen tüm prim türleri için Sosyal Güvenlik Kurumu etkin ve kolay ödeme imkânlarını devreye sokmuştur. SGK; banka şubelerinden ödeme, internet aracılığı ile ödeme ve kredi kartı ile ödeme yöntemleri ile ülkemizin her ilinde prim tahsilatı gerçekleştirmektedir. Bu ödeme yöntemleri içerisinde en çok tercih edilen yöntem ise sgk kredi kartı ile ödeme yöntemidir.

okKredi kartı ile prim tahsilatının ülkemizde bu derece yaygınlaşmasının nedeni Sosyal güvenlik Kurumu’nun kredi kartı ile ödemelerde sunduğu taksit imkânları ve her banka kredi kartını kapsayan geniş hizmet ağıdır.

Kredi Kartı İle Prim Ödemeleri Nasıl Gerçekleştirilir?

okSgk kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen işverenler ve bireyler bu alanda sunulan iki farklı hizmetten dilediklerini tercih ederek ödemelerini yapabilirler. Bu yöntemlerin ilki Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kendi sistemi üzerinden yapılan ödemelerdir.

okE devlet sitesine giriş yaparak SGK prim ödeme sistemine erişildiğinde SGK ödemeleri kredi kartı ile gerçekleştirilebilmektedir. Kredi kartı ile prim ödemesi ayrıca internet bankacılığı kullanılarak da gerçekleştirilmektedir. İnternet şubesi üzerinde ödenecek primi seçtikten sonra ödeme yöntemi olarak hesabınıza bağlı kredi kartlarını seçtiğinde ödemeleriniz başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemelerinde Kredi Kartı Kolaylığı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.