Sigorta Türleri Nelerdir?

0 59

Sigorta Türleri Nelerdir?

Sigorta bireyin herhangi bir olay da zarara ya da gelir kaybına uğramamak için kendini belli bir prim karşılığında risklerini devrettiği ve kendini güvence altına aldığı bir anlaşmadır. Kişi tazminat ödeme alması için yaptırmış olduğu sigorta karşılığında poliçede belirtilen durumlar gerçekleştiği takdirde gereken tazminat ödemesini alabilir.

Sigorta Türleri

Hayat Sigortası: Bireyin küçük bütçelerle yıllar içerisinde birikimini yapması refah seviyesini ve yaşam kalitesini arttırmaya yönelik yapmış olduğu sigortadır.

  • Ölüm Hali Sigorta: Sigortalı bireyin ölümü üzerine yaşarken bırakmış olduğu vasiyette belirtmiş olduğu miras sahiplerine sigorta sözleşmeleri gereğince gereken tazminat istenilen vakitte teslim edilir.
  • Grup Hayat Sigorta: Bireye bağlı olarak en az 10 kişi olacak şekilde yapılan hayat sigortasıdır. Ölüm ya da sakatlık gibi durumlarda gereken tazminat istenilen vakitte teslim edilir.
  • Maluliyet Sigorta: Hayat sigortasını yapmış olan bireyin geçirmiş olduğu bir kaza ile bireyin daimi sakat kalması gibi riskli bir durum ihya eden bireye gereken tazminat istenilen vakitte teslim edilir.
  • Ferdi Kaza Sigortası: Ani ve beklenmedik kazalar karşında güvence sağlar. Poliçe de belirtilen miktar kadar gereken tazminat istenilen vakitte teslim edilir.
  • Sağlık Sigortası: Bireylerin hasta olma durumda yararlanmış oldukları bir sigorta çeşididir. Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu kurumlar içerisinde geçerlidir. Her türlü tedavide tedavi masraflarını karşılama amacı olan bir sigortadır.
  • Özel Durum Sigortası: Diğer sigorta çeşitlerini kapsamayan bireyin tamamıyla özel durumlar için bireyin kendi isteği doğrultusuna bağlı olarak yapılan sigortalardır. Burada prim ödemeleri risk grubunun azlığı nedeniyle diğer sigortalardan daha fazla olabilir.

Hayat Sigortası Dışındakiler

Yangın sigortası, araç sigortası (kasko), kaza sigortaları, nakliye sigortaları, makine sigortaları, tarım sigortaları gibi birçok çeşidi vardır.

Sigorta Türleri Nelerdir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.