Sicil Affı Şartları Nelerdir? Kimler Sicil Affından Yararlanabilir?

0 56

Özellikle Bankalara olan borçlarından dolayı kredi iş ve işlemlerinde sıkıntı çeken özel ya da tüzel kişiler kara listeden çıkma şansı bulacak. 1,5 Milyon esnafının sicil affından yararlanması bekleniyor. Peki, sicil affı şartları nelerdir, kimler sicil affından yararlanabilir? Detaylı bilgilere haberimizle ulaşalım.

Sicil Affından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Sicil affı Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla beraber süreç başladı. Meclis’in onayından da geçen kanun firma ya da kişi olsun herkes için bir müjde niteliği taşıyor. Borçlarından dolayı Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne bildirilen tüzel ya da gerçek kişiler kanunun yürürlüğe girdikten sonraki 6 ayda tüm borçlarını kapadıkları takdir de bankaların kara listelerinden çıkarılacaklar. Geçmiş olumsuz ödemeleri ve gecikmeleri hiçbir şekilde göz önünde bulundurulmayacak.

Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

Emekli Sandığına Dair Kanunda Gerekli Değişiklikleri Yapılması Dair Kanunun maddelerinden biri olan sicil affı kredi, kredi kartı gibi borçlarını 6 ay süre içinde ödeyenler bankaların kara listesinden çıkarılacak. Karşılığı olmayan çeki kredi, kredi kartı gibi borçlarını ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birli Risk Merkezi’ne aktarılan bu gerçek ve tüzel kiler bu aftan sadece 1 defaya mahsus olmak üzere yararlanacaklar. Kreditahsis eden kuruluşlar veya finansal kuruluşların mevcut durumda kredilerini ödeyemeyenlere tekrar yapılandırma hakkı verebilecekler. Yapılandırmaya izin verdikleri takdir de hiçbir yasal hüküm altında tutulamayacaklar.

Kara Listeye Girenler Kredi Çekemiyor

Bankalara olan kredi, çek ya da kredi kartı gibi borçlarınızı 90 gün içinde ödeyemediğinizde bankalara yasal takip başlatıyor. Bu tutarı sizden tahsil etmek için yasal yollara başvuruyor. Bu süreç başladığı an artık kara listeye girmiş olunuyor. Kara listeye giren gerçek ya da tüzel kişiler 5 yıl süre ile kredi çekemiyor, kredi kartı alamıyor. Sicil affı ile beraber bu durumda olan herkes bu kanundan yararlanacak.

Düzenli Ödeyenler Ödüllendirilecek

Sicil affından yararlananlar bundaki sonraki süreçte borçları düzenli ve zamanında ödedikleri süre boyunca kredi notları yükseltilecek. Böylece kredi çekebilmesi ya da bankalarla daha rahat mevduat ilişkilerine girebilmesi daha kolay bir hale gelecek.

Sicil Affı Şartları Nelerdir? Kimler Sicil Affından Yararlanabilir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.