Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nasıl Hesaplanır?

0 58

Basit deyişle banka hesabındaki hazır tanımlanmış krediye biz “kredili mevduat hesabı” veya kısa bir deyişle KMH diyoruz. Öte yandan banka görevlileri bazen kampanyalar düzenleyere KMH’a, ek hesap – esnek hesap –  avans hesap – pratik hesap gibi benzer isimler vererek farklı özelliklerle müşterilerine sunabilmektedirler.

KMH Limiti Nasıl Belirleniyor?

Kredili mevduat hesabı şu demek oluyor ki kmh limiti belirlemesi tamamen başvurulan bankaların inisiyatifinde bir belirlemedir. Sadece genel olarak bankalar bu değerlendirmeyi başvuran kişinin geliri ve kredi notu üzerinden yapar. Üst kmh limiti ise genel hatlarıyla aylık gelirin en fazlaca 3 katı olarak sınırlandırılır.

KMH Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kmh faiz hesaplaması hafta sonu ve resmî tatillerde dâhil genelde günlük olarak yapılıyor. Kmh’ın bağlı bulunduğu hesaba para girişi olduğunda ise otomatikman kullanılan kmh hesaptan düşüyor. Kmh için hesaplanan faiz ise özel olarak bir tarih belirlenmedi ise bankaların çoğunluğunda her ayın son günü hesaba yansıyor. Ayrıca kmh hesaptan çekilen para aynı gün içerisinde ödenmesi durumunda 1 günlük faiz farkı işletiliyor.

Tüm bankaların faizlerine ulaşmak için kredi hesaplama sayfasını ziyaret edin.

KMH Faiz Oranı Nasıl Belirleniyor?

Merkez bankasını ilgili tebliğinde “Kredili mevduat hesaplarında uygulanacak azami akdi ve gecikme faiz oranları … Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen azami oranları geçemez” şeklinde ifade ediliyor. TCMB’nin 1 Ekim 2018 tarihinde geçerli olmak üzere belirlediği akdi faiz oranı aylık %2,25, gecikme faiz oranı ise aylık %2,75’tir. Yani KMH için bu faiz oranları üzerinde bir faiz uygulanamaz. Ayrıca akdi faiz oranı gecikme dışında uygulanabilecek en yüksek faiz oranı anlamına gelir.

Merkez bankasını alakalı bildirisinde “kredili mevduat hesaplarında uygulanacak azami akdi ve gecikmiş faiz oranları … Türkiye cumhuriyet merkez bankası tarafından belirlenen azami oranları aşamaz” şeklinde ifade ediliyor. Tcmb’nin 1 ekim 2018 tarihinde geçerli olmak üzere belirlediği akdi faiz oranları aylık %2,25, gecikme faiz bedeli ise aylık %2,75’tir. Kısaca kmh için bu faiz oranı üzerinde bir faiz farkı uygulanamaz. Ayrıca akdi faiz oranı gecikme haricinde uygulanabilecek en yüksek faiz farkı anlama gelir.

KMH Borcu Olan Hesaba Yatırılan Para Otomatik Olarak Çekilir mi?

KMH borcunun hesap kesim tarihi gelmemiş olsa bile dahi yatırılmış olan para otomatikmen KMH borcu için çekilmektedir. Aslında bakılırsa bu durum yani müşteri için otomatik olarak çekilmesi daha doğru bir işlemdir. Çünkü gereksiz bir faiz ödemesi yapılmaz ve tekrardan bir nakit ihtiyacı olması durumunda KMH kolayca kullanılabilir.

Hesaba Tanımlı KMH Nasıl Kullanılır?

Hesapta var olan para nasıl kullanıyorsa tanımlanmış olan KMH hesabı da o şekilde kullanabilir. Yani internet bankacılığı, bankanın ATM’si ya da şubeleri üzerinden KMH hesabı kullanabilir.

KMH Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

KMH asgari ödeme tutarı bankalar göre değişiyor. Başlıca bankaların KMH asgari ücreti için uygulamaları ise:

  • Kullanılan KMH için hesaplanan faiz tutarı, faiz için hesaplanan vergiler ile varsa basılı ekstre ücreti. Yani kullanılan anapara dışındaki ek ödemeler asgari tutar olarak hesaplanıyor. Ayrıca bu hesaplama yöntemi bankalarda en fazla uygulanan yöntemdir.
  • Hesap kesim tarihindeki faiz ve vergiler dâhil toplam dönem borcunun %30’u.
  • Faiz ve vergiler hariç dönem borcunun %5.

Belirtmiş olduğumuz bu uygulamalar bankalarda KMH asgari ücreti belirlemede aktif olarak kullanılıyor. Ayrıca en azında KMH asgari ücreti son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda kredi konutu raporuna “geç ödeme” olarak yansıyacağı da göz önüne alınmalıdır.

Kredi Notu Düştüğünde KMH Otomatik İptal Olur mu?

Bu inisiyatif bankanın elinde olmak birlikte “evet” iptal edilebilir. Ancak genel olarak bankaların bu tarz bir tanımlı KMH ve kredi notu denetim olmadığı için genel olarak iptal olmaz.

KMH Ödenmezse Ne Olur?

KMH bir kredi türü olmasından dolayı ödemeler geciktirildiğinde aylık en fazla %2,34 olacak şekilde gecikme faizi uygulanır ve iki dönem (iki ay) üst üste ödenmediğinde yasal işlemler başlatılabilir. Bu aşamada 3’uncu dönem ödemesi yapılmadığında haciz işlemleri genel olarak bankalar tarafından başlatılır.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nasıl Hesaplanır

Kaynak: Hesapkurdu.com – Kredili Mevduat Hesabı KMH Hesaplama

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.