Kredi Sicilinizi Düzeltme Yolları

0 46

Kötü kredi sicili nedeniyle birçok kişi istediği krediye ulaşamayabilmektedir. Kredi sicillinin kötü olması sizlere, banka işlemlerinde büyük sıkıntılar çektirebilmektedir. Ancak bu kötü sicilden kurtulmanın birçok yöntemi bulunmaktadır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunuzu almak için yılda bir kez, veri tabanının saklandığı Ulusal Kredi Kayıtları Bürosuna bir soruşturma göndererek ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Diğer benzer bürolar size gerekli bilgileri her zaman, ancak para için sağlayabilir.

Kredi Sicilimi Neden Düzeltmeliyim?

Kredi sicili alacaklı bankaların bir kredi verip vermeyeceğine karar verirken dikkate aldıkları önemli bir faktördür. Ne kadar yüksek olursa daha düşük bir kredi oranında büyük bir kredi elde etme şansı da artar.

Bu derecelendirme, kariyerinizi etkileyebilir. Bazı işverenler, iş başvurusu yapmadan önce çalışanın kredi sicilini talep etmektedir.

 İlk Olarak, Kredi Geçmişinizi Kontrol Edin

Belgelerde yapılan küçük hatalar bile soruna neden olabilir. Belgeleri kontrol etmeden, müşteri başka bir bankaya taşır ve burada tekrar reddedilir. Kredi geçmişinin bozulduğu, derecelendirmenin düştüğü ve bunun nedeni, yanlış adresin ankete yazıldığı gerçeğinden kaynaklanan bir kısır döngü ortaya çıkıyor.

İkinci Olarak, Krediler İçin Düzenli Ödemeler Yapın.

Kredi notunun çoğu müşteri tarafından kredi ödeme planına uyulmasına bağlı. Ödemeyi sıklıkla ertelediyseniz veya banka mahkeme yoluyla ödemeler toplamak zorunda kaldıysa, yüksek bir kredi notunuz olmaz. Bununla birlikte, doğru yaklaşımla, gelecekte kredi notunu artırabilir ve alacaklı bankalar gözünde kredibilite kazanabilirsiniz.

Üçüncüsü, Ortağın Kredi Notunu Değerlendirin

Örneğin bir kişiyle maddi olarak bağlantılı iseniz ortak bir ipotek öderseniz eşinizin kredi notu da sizinkini etkiler.

Dördüncüsü, Kredi Hesaplayıcılarını Kullanın

Gelecekteki kredinin koşullarını maksimum düzeyde öngörmek için bankaların web sitelerinde kredi hesaplayıcıları kullanın ve bir kredi için tekrar başvurmayın. Her şeyden önce, onları çok sık alırsanız veya reddederseniz, kredi notunuzu önemli ölçüde düşürebilirsiniz.

Beşincisi, Kullanılmayan Kredi Kartlarını İptal Edin

Çok sayıda çıkarılan kredi kartı da kredi notunu düşürüyor. Hepsini değil, kullanmadıklarınızı iptal edin.

Uzun süre aldığınız en az bir kart bırakmanız iyi olur,  böylece bankaya uzunca bir süredir kredi ürünlerini kullandığınızı gösterebilirsiniz.

Makaleden zevk aldığınızı ve şimdi kredi sicilinizi düzeltmenin yollarını bildiğinizi umuyoruz; eğer kredi sicili sizin içinde bir sorun teşkil ediyorsa yukarıdaki adımları takip edebilir, temiz bir kredi sicil kaydına sahip olabilirsiniz.

Kredi Sicilinizi Düzeltme Yolları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.