Kredi Puanı Öğrenme / KKB Nedir ?

0 152

Kredi puanı öğrenmek için ne yapılması gerekiyor size kısaca bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bildiğiniz üzere kredi ve kredi kartı başvurusu esnasında kkb puanı oldukça önem arz etmektedir. Çünkü kredi puanı kredi çekmek için belirleyici bir etkendir. 

KKB Nedir ?

Değerli okuyucumuz. KKB; Kredi kayıt bürosu nun kısaltılmış halidir. Yani bankalar nezdinde yapmış olduğunuz tüm işlemlerin kayıt altına alındığı bir merkezdir. Tüm bankalar bu kuruma müşterilerinin verilerini anlık olarak gönderir ve kayıt altına alınmasını sağlarlar. Bu vesile ile sizin kendi bankanızdaki olumlu yada olumsuz işlemleriniz kayıt altına alınmış olur. Ve bir başka bankada bunu rahatlıkla görebilir. Yani siz X bankasından kredi kullandığınızda yada kredi kartı kullandığınızda ödeme performansınızı Y bankası da rahatlıkla görüntüleyebilmektedir. Bu durumda başka bir bankadan kredi kullanmak istediğinizde, aktif olarak ürününü kullandığınız kendi bankanızdaki veriler karşınıza çıkacaktır. Kısaca ve özetle kkb nin anlamı budur. Kredi kayıt bürosu. 

kredi puanı öğrenme

Kredi Puanı Öğrenme 

Peki kredi puanı nedir. Ve nasıl öğrenilir. Şimdi bu konuya değinelim. Kkb puanı sizin bankalarla olan münasebetlerinizi ve ödeme alışkanlıklarınıza bağlı olarak 0 dan 1900 e kadar olan puanlama sistemidir. Sizin puanınız kaç. Bunu öğrenmenin başlıca merkezi findeks.com dur. Findeks dışında kendi bankanızın internet bankacılığında rahatlıkla sorgulayabileceğiniz bir sistemdir. Eğer Kkb puanınız 1300 ün üzerinde ise diğer bankalardan rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz demektir. Findeks.com a giriş yaparak gerekli adımları takip ederek kkb puanı nızı sorgulayabilirsiniz. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.