Kredi Notunun Hayatımızdaki Önemi

0 48

Kredi Notunun Hayatımızdaki Önemi

Kredi; konut, taşıt, ihtiyaç konu başlıkların alınan ve belirli düzen ile geri ödemesi yapılan finansal sistemdir. Kredi notu, geçmişte alınmış olan krediler referans alınarak düzenlenen sayısal verilerdir. Bir kredi başvurusunda öncelik olarak kredi notuna bakılır. Kredi alabilmek için geçerli bir ölçüt olan bu not sadece kredi sisteminde karşımıza çıkmıyor. Günümüzde bir ev kiralamak adına ev sahibi tarafından da kredi notu sorgulama işlemi gerçekleştiriliyor ve ev kiralama durumunda dahi geçerliliğini kazanıyor.

Kredi Notunu Belirleyen Faktörler

Kredi notu bir araç kiralarken, kredi alırken ya da ev kiralarken gibi birçok alanda karşılaşılıyor. Kredi notunu öğrenmek adına fikir sahibi olmak için öncelikle kredi notunu etkileyen, değiştirilebilen durumları bilmek gerekir. Kredi notunu etkileyen unsurlar aşağıdaki şekildedir.

  • Kredi ve kredi kartı ödeme istatistiği; kredi kartı borcu ödenirken dikkat edilmesi gereken nokta borcun 1 TL dahi bakiyede bulunmamasıdır. Kredi ve kredi kartı ödeme günleri, gecikme durumları, gecikme sıklığı, asgari veya toplam tutar ödemesi gibi nedenler kredi ve kredi kartı unsurlarını kapsar. Ödeme günleri düzenli olup borcun tamamı ödenmesi halinde kredi notunuza olumlu etmen yansıyacaktır.
  • Mevcut hesap ve borç durumu; bankalarda bulunan kredili mevduat hesabı, altın hesabı, birikim hesabı gibi hesaplar bu hesaplara bağlı borç bakiyeleri de kredi notunu etkileyecektir. Mevcut hesabınızda bulunan borç, ödeme aksaması veya artı değer katacak birikiminiz olumlu-olumsuz kredi notunu kapsayan durumdadır.
  • Yeni kredi açılışları; yeni açılan hesap, banka tarafından size tahsil edilen tutar dahil kredini notunu belirlemektedir. Kredi geçmişinizin olmaması bankaların ödemeleriniz hakkında bilgi sahibi olamamasını sağlar ve kredi açılış limitleri ortalama 7-8 ay içinde sizin hakkınızda bir özgeçmiş oluşturacak nitelikte cereyan eder.
  • Kredi kullanım yoğunluğu; kredini notunu belirleyen önemli etkenler arasında gelir. Kredi veya kredi kartı kullanım yoğunluğu sizin hakkınızda ay takibi yapabilmesi için bir fırsat oluşturuyor. Örneğin, kredi kartınızın limiti 1000 lira ise ve o ay için tüm kullanımınız tüm tutarı kapsıyorsa bu sizin yoğun bir kullanımda olduğunuzu gösterir ve kredi notunuz için olumsuz bir koşul oluşturur.
  • Diğer etkenler; diğer etkenler bireyin yaşı, öğrenim durumu, adres bilgileri gibi kişisel ve birey hakkında bilgi sahibi olunacak konumdadır.

Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi notu hemen her finansal alanda aktif bulunmakta ve hayati önem taşıyacak durumlarda söz sahibi olmaktadır. Kredi notunu olumlu eğime çevirmek adına yapılacaklar bulunur. Krediniz veya kredi kartınız bulunuyorsa bunların ödemelerini gecikmeye girmeden, tüm tutarı ödemektir. Kredi veya kredi kartı kullanımınızı düzenlemek, yoğunluk kazandırmamak adına ödeme ve harcama planınızı yapmak. Borç bakiyesine dönüşecek hesaplarınızın takibi ve onların borç bakiyesine düşmeden önce ödeme planlamasını yapmak. Kredi notunu yükseltmek adına düzenli, planlı bir harcama ve ödeme işlemi yapmanız olumlu etki gösterecektir. Kredi geçmişiniz ve mevcut durumunuz kredi notunuz hakkında gelecek kredileriniz adına bilgi sahibi olunmasını sağlayacaktır.

Kredi Notunun Hayatımızdaki Önemi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.