Kredi notumu nasıl öğrenirim ? Kredi notu sorgulama

0 83

Kredi notumu nasıl öğrenirim diye merak eden tüm okurlarımız için bir kez daha konuyu ele almak istedik. Kredi notu sorgulama işlemini çok yönlü olarak öğrenebilirsiniz. Kredi notu bildiğiniz üzere, finansal geçmişinizin tümü ele alınarak, kredi kayıt bürosu tarafından sizleri tanımlayan bir karne gibi düşünebilirsiniz. Okul gibi düşünebilirsiniz. Bankaları da birer ders gibi değerlendirin. Bir dersten kalırsanız puanınız düşük olur. Tüm derslere katılıp hepsini geçerseniz karnenizin notu yüksek olur. Aynı sistem burada da işlemektedir. Yani hayat boyu sürekli birileri bizi değerlendirip not veriyor maalesef. Öyleyse bir de bu değerlendirme kuruluşunu ele alalım. Nedir kredi notu ve nedir kredi kayıt bürosu. Şimdi biraz ele alalım ve kredi notunuzu nasıl alırsınız onu sunalım sizlere.

Kredi notumu nasil öğrenirim ? Kredi notu sorgulama

Kredi notu ne işe yarar ?

Kredi notu bankalardan kredi kullanırken başvurulan bir mercidir. Siz bankaya gidip bana kredi verin dediğinizde, banka görevlisi kredi notunuza yani karnenize bakar. Geçmişte neler yapmışsınız ve kimden ne kredi çekip ödememişsiniz yada ödemişsiniz, hepsine bir bir bakar ve sonucunda notunuza bakar. Aslında notunuz tüm geçmişinizin aynasıdır. Örneğin notunuz 1500 ün üzerinde ise bu demek oluyor ki siz geçmişte hiç bir vukaat işlememiş ve tertemiz bir müşteri olmuşsunuz her zaman. Bu durumda geçmişe bakmaya hiç gerek duyulmaz ve talep ettiğiniz kredi ne kadarsa tüm bankalar size kapılarını ardına kadar açar. Bu durumda sizlerde istediğiniz nakit ihtiyacını rahatlıkla karşılarsınız.

Kredi notu nasıl sorgulanır ?

Kredi notu findeks üzerinden sorgulanır. Yada dilerseniz herhangi bir banka ile çalışıyorsanız internet yada mobil bankacılığı üzerinden rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. Findeks.com adresine girip üye oluyorsunuz. Üye olduktan sonra kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Zaten sistem sizi otomatik olarak yönlendiriyor. Ekstra bir bilgiye ihtiyacınız yok. Eğer hiç bir bankada kaydınız yok ise ve daha önce hiç bir bankada hesap açmamış ve kredi kartı kullanmamışsanız findeks.com a üye olamazsınız. Ve verileriniz oluşmadığından kredi notunuz görünmeyecektir. Yapmanız gereken şey bir bankaya gidip bankada hesap açıp kredi başvurusu için gerekli evrakları toplamalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.