Kredi Notu Öğrenme Yolları Nelerdir?

0 50

Kredi notu, kişi ya da kurumların özellikle kredi çekme talebinde bulunduklarında krediyi geri ödeyebilme kapasitesini ölçen ve bunu bir puanla ile değerlendiren nottur. Kişi veya kurumların bankalar ile kurduğu mevduat ilişkileri, bankaların bir araya geldikleri ve ortaklaşa kurduk bir kayıt bürosu sayesinde kayıt altına alınıyor. Bankalardan kredi çekileceği zaman insanların genellikle aklına ilk gelen kredi notu öğrenme yolları nelerdir sorusu oluyor. Çünkü istenilen seviyede kredinin çekilebilmesi için kredi notunun iyi denilecek bir seviye olması gerekiyor. Kredi notu ne kadar yüksek olursa banka tarafından verilebilecek kredi de o kadar yüksek oluyor. Maksimum 1900 puan değer alan kredi notunun, 1500 ve üzeri değeri iyi olarak kabul ediliyor.

Kredi puanı konusunda bilgi sahibi olmayan müşteriler kredi notları çok farklı yöntemlerle öğrenebiliyor. Düzenli bir şekilde, belirli aralıklarla puanını öğrenmek isteyen müşteriler bankalar tarafından kurulan bir finans kurumu durumunda bulunan Kredi Kayıt Bürosu’nun(KKB) internet sitesi olan Findex’ten puanlarını rahatlıkla öğrenebiliyor. Findex sitesine girerek üye olmanız yeterli olmakla beraber Findex’i ayrıca mobil olarak da kullanabiliyorsunuz. Findex ile kredi notu öğrenmek ücretlidir. Özellikle Kredi notu sınırda olan müşterilerin Findex’e üye olması tavsiye edilir.

E-Devlet İle Kredi Notu

Findex’e üyeliği bulunan müşteriler e-devlet aracılığı ile de kredi notlarını takip edebiliyor. Her ne kadar Findex’te her girişte şifre istediği için güvenli bir yol olsa da e-devlet sayesinde de bu güvenlik sağlanıyor. Findex’e üye değilseniz e-devlet üzerinden kredi notunuzu öğrenemiyorsunuz.

Banka Şubesi ve İnternet Bankacılığı ile Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenmek için belirli bir ücret ödemek istemeyen müşteriler de puanını mevduat ilişkisi içinde olduğu bir bankadan öğrenebilir. Bankalar kredi verecekleri zaman müşterilerinin kredi notlarını her zaman görebildiklerinden bu yöntem de tercih edilir. Bazı bankalar kredi notunu öğrenmek için kredi başvurusu yapmak şartıyla puanı görebildiğinden; devamlı kredi başvurusu da kredi notunu düşürdüğünden çok tercih edilmemelidir.

Birçok bankanın internet bankacılığı kısmından da yine belirli bir ücret karşılığı kredi notu öğrenilebiliyor. Özellikle bazı bankalar bünyesinde maaş hesabı bulunan müşterilerine bu hizmeti ücretsiz veriyor.

Kredi Notu Öğrenme Yolları Nelerdir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.