Kredi Notu, Kredi Başvurusunu Etkiler Mi ?

0 45

Tüketiciler bankaların faiz oranların, toplam geri ödeme miktarına, aylık tahsilat tutarına ve dosya masrafı gibi giderlere bakarlar. Bankalar ise kredi verirken tüketicilerin bankacılık siciline bakarlar.

Kredi çekeceğiniz zaman, geriye dönük işlemlerinizin ve bugünkü gelir durumunuzun harmanlanıp değerlendirildiği kredi notu devreye girer. Kredi notu geçmiş dönem kredi ve kredi kartı borçları ödeme periyotu ve halihazırdaki borç ve gelir durumunuzu tespit ederek belirlenir. Kısaca bahs etmek gerekirse bankalar ile dünden bugüne kurduğunuz ilişkiyi araştırır ve buna göre kredi notunuz belirlenir.

Kredi notunun belirlenmesinde bir çok unsur vardır. Örneğin çok sık kredi başvurusu yapan birisiyseniz bu durum kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var kredi notuna hiç bir kurum ve ya bir şahıs müdahale edemez. Kredi puanı düşük tüketicinin ihtiyaç, konut veya taşıt kredisi ürünü için yaptığı bir başvuruyu onaylamak ya da ret etmek ise bankaların kendi inisiyatiflerindedir.

Kredi Notu, Kredi Başvurusunu Etkiler Mi ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.