Kredi Notu Kaç Yılda Temizlenir

0 47

Banka sisteminde yapılan değişikliğin ardından kredi almak isteyenlere kredi notu sistemi getirildi. Bu tek bir havuzun içinde tüm bankaların verilerinin toplanması ile oluşturuldu. Eski düzende bir kişi A bankası ile yaptığı işlemlerde geri ödemede sıkıntı yaşasa da bir diğer bankaya giderek kredi ve kredi kartı alabiliyordu. Bu sistemle bu düzen tamamen kaldırılmış oldu. Bankalar sizin kimlik bilgilerinizi girerek kişinin kredi notunu anında öğrenebiliyor ve kredi talebinizi reddediyor. Bu da sizin kredi notunuzun kötü olduğunu gösteriyor. Ancak hayatınız boyunca kredi notunuzun sürekli kötü seviyede kalmasına gerek yok. Kredi kartı ödemelerinizi gününde yapmak ya da kredi çektiyseniz ödemelerini gününde yapmak kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olmaktadır.

Kredi notunun ne anlam ifade ettiğini söyleyerek kredi notunun kaç yılda temizleneceğini açıklayalım. Bir kredi notu kişinin 5 yıllık finansal raporu ile oluşturulmaktadır. Yani 5 yıl önce yapmış olduğunuz geri ödeme deki aksaklık sizin kredi notunuzun düşük olmasına neden olmaktadır. Bunu düzeltebilmek için ise o hatanın kredi notu hesaplama yıllarının dışına çıkması gerekiyor. Bir örnekle açıklayalım. 2015 yılında çektiğiniz kredinizin ödemelerinde sıkıntı oldu. Geri ödemeleri gününde yapmadınız bu kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Bunun tekrar hesaplamanın dışına çıkması için 2010 yılına kadar ödemeleriniz de çok dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Son günü gelmeden ödemenizi mutlaka yapmalısınız.

Kredi notu kaç yılda temizlenir sorusuna verilecek tek cevap bu değildir. Sadece o yaptığınız hatanın hesaplamanın dışına çıkana kadar beklemek zorunda değilsiniz. Ayrıca banka ile yaptığınız diğer işlemlere de dikkat etmelisiniz. Örneğin hesabınıza ödeme talimatları vermeli ve sürekli olarak hesabınızda para bulundurmaya çalışmalısınız. Kredi kartı ödemelerinizde asgari ödemeyi değil tam borcunuzu ödemeye çalışmalısınız. Yılda 3 kez asgari ödeme yapma şansınız var. Bu sayıyı arttırsanız kredi notunuza kötü bir etkisi olacaktır. Kredi notunuzu tekrar yükseltmek için şunu söyleyebiliriz. Bankalara tekrar borçlanmadan bankaların sunduğu finansal hizmetleri düzenli olarak kullanmaya devam etmelisiniz. Az da olsa kredi notunuzun eski güzel günlere geri dönmesine etkisi olacaktır. Çok zor durumda iseniz devletin sunduğu 72 aylık yapılandırma hizmetlerini de kullanabilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Yılda Temizlenir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.