Kredi Notu Hesaplama – Kredi Notu Nedir ?

1 1.881

Kredi Notu Hesaplama – Kredi Notu Nedir ? Başlıklı yazımızı okuyorsunuz. Size bu başlık altında kredi notu nedir ve nasıl hesaplanır kısaca bilgiler vermeye çalışacağız. Tüm bilgiler tamamen resmi kanallardan edinilen bilgilere dayandırılmaktadır. Hiç biri şahsi veya tahmin üzere verilen bilgiler değildir. Dikkatlice okumanızı ve kayıt etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kredi Notu Nedir ?

Bankalarla olan tüm  geçmişinizin ve bankalarla olan tüm ilişkilerinizin Türkiye merkez bankası (TMB) nın belirlemiş olduğu Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanarak analiz ve araştırma yapılarak ve bunun sonucunda kişiye özel oluşan puana ‘’ kredi notu ‘’ denir…  Bu minvalde oluşmuş olan kredi notunu baz alan finans kurumları, başvuru durumunda talep edilen kredi ve kredi kartlarını bu notu ölçü alarak değerlendirme yaparlar.  Kredi notu ibaresi zaman zaman farklı kelimelerle de ifade edilir. Bazen kredi skoru bazen kredi sicili ve kredi puanı diye de ifade edilir. Ama temelde hepsi aynı anlamdadır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ? Detaylar

Kredi notu hesaplama işlemi tablo şeklinde üst resimde belirtildiği şekilde hesaplanır. Kredi notu nasıl hesaplanır diye düşünen okurlarımız bu tabloyu dikkatlice okumaları gerekmektedir. Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ye bağlı bulunan Findeks aracılığıyla tabloda belirttiğimiz şekilde oluşumunu sağlar. Tabloda da gördüğünüz üzere kredi notunun en önemli bileşeni yani yüzde 70’lik kısmını kredi ödeme düzeni ve aynı şekilde mevcut kredi borç durumu oluşturmaktadır. Bu durumda sizin borç durumunuz ve geçmiş kredi ödeme düzenliliğiniz kredi notunuzu oluşturan en önemli etkendir.  

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı ?

Kredi çekmek için kredi notum kaç olmalı diye düşünen okurlarımız için paylaşacağımız bu kısmı iyi okumaları gerekmektedir. Kredi notu kaç olmalı sorusunun cevabı, krediye başvurulan banka ve kredi tutarına göre değişkenlik gösterebildiği gibi genel bir açıklama yapmak gerekirse 1500 ve üzerin bir kredi notunuz varsa kredi çekmek için önünüzde hiç bir engel olmadığını belirtebiliriz. Ve yine bir tablo ile göstermekte yarar görüyoruz.

Yukarıda ki tabloda sadece tahminler üzerine bir genelleme yapmaya çalışılmıştır. Tam olarak gerçeği yansıtmamakla birlikte gerçek bilgilere yakın bir oranlama yapılmıştır. Siz farklı görüşte değilseniz eğer yukarıda belirtildiği şekilde dikkat edebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Eğer kredi notum çok düşük ve yükseltmek istiyorum diyorsanız o halde ilk olarak yapmanız gerekenlerin en başında düzensiz olan kredi ödemelerinizi bir an önce düzene sokmanız gerekmektedir. Bunların dışında neler yapılabilir kısaca göz atalım

  • Aylık kredi ödemelerinizi kendi gelir durumunuza göre yapılandırmalısınız
  • Tüm bankalardaki borçlarınızı tek bir kredide buluşturabilir ve  birleşirebilirsiniz.
  • Mevcut kredi kartı ve kredilerinizi hiçbir şekilde gecikmeye girmesini göz ardı etmemelisiniz.

Bu konu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgileri paylaştığımız Kredi notu yükseltme teknikleri  yazımızı okuyup inceleyebilir ve bu konuda ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kısaca kredi notu hesaplama işlemi için gerekenleri açıkladık. Kredi notu hesaplama denilen işlemler bu doğrultuda yapıldığı taktirde hiç bir sorun yaşanmayacaktır.

1 yorum
  1. Talat Diyorki

    Kredi notum şuanda 1283 kredi kullanabilirmiyim. Bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.