Kredi Kartında 3D Güvenliği

0 62

Kredi Kartında 3D Güvenliği şifreli ödeme yöntemi olarak bilinmektedir. Elektronik ortam da yapılan bir sistemdir. Bu uygulama sayesin de elektronik olarak yapacağınız kart işlemlerinin güvenliği artmış olur. Visa ve Mastercard tarafından yapılmış bir güvenli ödeme sistemidir.

Bu uygulama sayesin de hem üye işyerleri hem de kart sahiplerinin dolandırıcılar ve hackerlera karşı güvenliği artmış olur. 3D ile işlem yaparken banka sizden kart şifrenizi ister. Kart şifrenizin doğru girilmesi sonucu kimlik bilgileriniz gerekmektedir. Kimlik bilgilerinin doğru girilmesi sonucu yönlendirme aktif olur. Bu sayede 3D ödeme yöntemi sırasın da kimlik bilgilerinizi bilmeyen ve yanlış giriş yapan kişiler sistemden engellenir. Bu sayede dolandırıcıların ve sahtekârların işlem yapılması engellenmiş olur.

İlk olarak Visa tarafından geliştirilmiştir. Daha sonra ise Mastercard da bu sistemi kullanmış ve SecureCode adı vermiştir. Mastercard’ın da dail olduğu bu sisteme ortak ad olarak 3D Secure adı verilmiştir. 3D secure, internet üzerinde yapılan ödemelerin güvenliğini bir boyut daha ileri taşımıştır. Bu 3D secure uygulaması ile cep telefonunun onayına sunulan her girişte sizlere gönderilen şifre gönderilmektedir. Bu şifre ile birlikte kartın arka yüzün de bulunan CVC kodunu girmeniz gerekmektedir. Cep telefonunuzun onayı olmadan bu işlem asla gerçekleşmemektedir. Numara değişikliğin de şubenize giderek numarayı güncellemeniz takdir de yeni numaraya şifreniz gelmektedir. Bu sayede sizden başka kişilerin sisteme girmesi neredeyse imkânsızdır.

Kredi Kartında 3D Güvenliği

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.