Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım

0 55

Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım

Kimsenin başına gelmesini istemesek de kredi kartı çalıntılarının önüne geçemez olduk, günümüzde oldukça sık rastladığımız kredi kartı çalınması hadisesi insanları oldukça zor durumlara düşürmektedir. Bu kötü hadise başımıza geldiği an elimizden geldiğince çabuk harekete geçmek gerekmektedir. Aksi halde kredi kartınız kullanılabilir kredi kartı sahipleri de maddi olarak zarara uğramış olur. Kredi kartınızın çalındığını fark ettiğiniz an bankanıza haber vermeniz gerekmektedir. İlgili bankanın müşteri hizmetleri numarasını tuşlayıp çalıntı ile ilgili hizmetine bağlanıp kartınızın çalındığını bildirmeniz kredi kartı sahiplerinin menfaatine olacaktır. Çoğu banka siz bu ihbarı yaptıktan sonra ilk 24 saat öncesinde kredi kartı harcamalarından kredi kartı sahiplerini sorumlu tutmamaktadır. Aynı zaman da bu karar bankanın kendi tercihine bağlı olsa da çoğu banka bu tercih yönünde karar vermektedir.

Kredi Kartı İptali

Kredi kartınızın çalındığından veya kayıp olduğundan emin olmasanız dahi kartı bir yerlerde bulmayı ya da bir yerlerden çıkmasını beklemeden kredi kartınızı iptal ettirmekte fayda vardır. Banka çalıntı ihbarınızdan hemen sonra kartınızı iptal edecektir. Çünkü yapılan herhangi bir alışverişten bankalarda sorumlu tutulmakta ve banka bu durumda zan altında kalmaktadır. Kartınızı iptal ettirdikten sonra dilerseniz bankanızı arayarak yeni bir kart talebinde bulunursunuz ilgili banka da adresinize kredi kartınızı gönderir. İptal işleminden sonra ilk işiniz karakola gidip tutanak tutturmak olmalıdır.

Kredi Kartı Harcama İtirazı

Kredi kartınız çalındıktan sonra siz bunu fark edene kadar kartınızdan harcama yapılmış olabilir bu durum da ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak harcama itirazında bulunabilirsiniz. Bu itiraz sonucu bankanız size harcama itiraz formu gönderecektir. Bu tutanağı doldurmanız ve aynı zamanda polis tutanağını doldurarak bankanıza iletmeniz gerekmektedir. Bu durumda en önemlisi kredi kartı şifreniz varken harcama yapılmış ise banka bazı durumlarda yapılan harcamaları size ödememektedir. Kredi kartı sahipleri kredi kartınız için seçtiğiniz şifreleri asla bir yere not etmeyiniz ve tahmin edilmesi zor şifreler seçiniz.

Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.