Kredi Kartı İptal Etmek Kredi Notunu Düşürür mü ?

0 752

Kredi Kartı İptal Etmek Kredi Notunu Düşürür mü ? Sorusunun cevabını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Mevcut kredi notunuz ve bunu oluşturan etkenleri kontrol ettiğinizde kredi kartı borçlarınız veya kredi kartı güncel limit bilgileriniz dikkatinizi çekti.

Ve borcunuz fazla olduğu için kredi notunuz yüksek olsa bile kredi kullanamadığınızı ön görüyoruz. Bu durum gayet normaldir. Kredi notu hesaplama işlemi yapılırken güncel borç durumunuz göz önüne alınır. Borçluluk oranı çok önemlidir.

Peki kredi kartı iptal etmek kredi notunu düşürür mü ? Şimdi biraz bu konuya değinelim

Kart İptali Kredi Notunu Düşürür mü ?

Güncel olarak kredi kartları kullanan biri iseniz, ihtiyaç fazlası kredi kartlarınızı iptal etmeniz olumsuz bir durum değildir. Ama tabi ki dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da şudur ki, borçlu bir kredi kartını iptal etmeniz kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir.

Fakat borcunu ödediğiniz bir kredi kartını iptal etmeniz hiç bir şekilde kredi notunuzu etkilemeyecektir. Olumlu yada olumsuz bir etkileşim olmayacaktır. Mantık çerçevesinde düşünecek olursanız, 5000 tl limitli bir kredi kartınız var.

Bunu iptal etmek istemeniz en doğal hakkınız. Bu durumda kredi kayıt bürosu bunu olumsuz bir durum olarak görmemesi gerekiyor. Çünkü olağan bir durumdur. Borcundan dolayı kapanmış bir kredi kartınız varsa tabi ki de bu olumsuz bir durumdur.

Fakat zamanında ödediğiniz ve sonrasında ihtiyacınız olmadığı için kapattığınız bir kredi kartı olumsuz bir durum değildir. Herşey olması gerektiği seyirde ilerlemiş demektir.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi

Kredi başvuruları eğer red ile sonuçlanmış ise kredi notunuz düşecektir. Ortalama olarak 20 puan düştüğüne dair bilgiler edinmiştik. Sık sık kredi başvurularında bulunmak doğru bir durum değildir.

Her başvuru kaç puan düşürür diye bir konu paylaşmıştık. Dilerseniz konuyu inceleyip daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Genel itibari ile her başvuru sizi olumsuz etkileyecektir.

Başvuru yapmadan önce mutlaka bir müşteri temsilcisi ile irtibata geçiniz. Krediye uygun bir siciliniz varmı yokmu temsilci size başvurudan önce mutlaka bilgi verecektir. Sonrasında kredi başvurusu yapmanız normal bir süreç işleyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.