Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Varmı

0 103

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Varmı ? Sorusunun cevabını konumuzda bulmanız mümkündür. Mevcut kriz ve ekonomik sıkıntılar sebebi ile kredi ve kredi kartı borcu ödenemeyecek durumlara gelmektedir. Bu durumda tüketicileri tedirgin eden durumlardan biriside hapis cezası. Hapis cezası tabi ki de vardır. Ama belirli kriterler oluşmak zorundadır. Bu kriterleri gelin birlikte inceleyelim. Hangi durumlarda hapis cezası uygulanır.

Taahhüt İmzalanırsa Hapis Cezası Uygulanır

Kredi kartı borcundan dolayı yasal takip sürecine intikal etmiş tüketiciler süreci tam olarak nasıl işlediğini bilemezler. Hukuk birimleri tüketiciden borcu tahsil etmek için her yolu dener. Bunlardan bir tanesi ve en güçlü olanı ise tüketiciye imza attırmak. Yani borcu taksitlere bölmek gibi bazı teklifler sunulur. Tüketici bunu kabul etmesi durumunda ve imzalaması durumunda hapis cezası hükmünü de kabul etmiş olur. Yani borcumu taksitler şeklinde ödemeyi kabul ediyorum taahhütünde bulunur. Ödenmemesi durumunda ise günlük xx tl olmak kaydı ile hapis cezasını kabul ediyorum gibi bir şartı da kabul etmiş olacaktır. İmzalanan evrakta çok fazla açıklamalar olduğu için tüketiciler genelde okuma gereği duymadan imzayı atarlar. Bu durumda hapis cezası kaçınılmaz olur. Ama belirtilen tarihler arasında taksitler düzenli ödenirse hiç bir problem oluşmayacaktır.

Taahhüt İmzalanmazsa Hapis Cezası Olur mu ?

Siz her hangi bir taahhüt imzalamaz iseniz, kesinlikle hapis cezası uygulanamaz. Anca haciz işlemleri başlatılabilir. Bu da zaten kaçınılmazdır. Ama hukuk birimi imzanız olmadan size hapis cezası çıkartamaz. Bu konuda sizi korkutmak isteyebilirler. Kesinlikle inanmayınız. Çünkü siz bir ödeme periyodunu onaylamadınız. Bu durumda korkacak bir şey yoktur.

Hapis Yatarsam Borcum Kapanır mı ?

Sonuç olarak hapis yatmanız durumunda borç yükümlülüğü üzerinizden kalkmayacaktır. Yani borcunuz yine faiz işlenmiş haliyle karşınıza çıkacaktır. Siz sadece borcunuza karşılık gelen gün sayısı kadar hapis cezasını yatmış olursunuz. Ama borcunuz yine kalacak ve haciz işlemi sürecektir. Burda dikkat etmeniz gereken en önemli şey, hukuk biriminin teklifini eğer ödeyemeyeceğiniz bir şekilde sunulmuşsa kesinlikle imzalamamaktır. Son teknoloji ile gelişen bazı durumlar ses kaydını da delil ve imza konumunda sunabilmektedir. Telefonla kabul etmeniz de bazen hapis cezasını gerektiren taahhüdü onaylama kabülü olarak görülebilmektedir. Siz eğer belirtilen hususları karşılayamayacak durumda iseniz kabul etmeyin.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Varmı ? sorusunun yanıtı bu şekildedir. Yararlı olduğunu düşünüyorsanız sayfamızdaki diğer yararlı konuları da okumanızı öneriyoruz. Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Varmı başlıklı yazımızın sonuna geldik. Sağlıcakla kalınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.