Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ? 2019 Güncel Bilgi

0 269

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ? Sorusunu siz değerli okurlarımızla paylaşmaya çalışalım. Yapılan istatistiklere göre kredi kullanım oranı her 3 kişiden 1′ i durumunda. Yani yetişkin ve kredi kullanma şartlarını üzerinde barındıran kişiler arasında her 3 kişiden 1 kişi kredi kullanmış ve bankalara taksitler ödemekte. Konut kredisi veya araç kredisi yada ihtiyaç kredisi. Her ne sebepten olursa olsun tüm kredilerde ödenmeme durumunda yapılan işlemler genel olarak süreç aynı işler. Şimdi biz biraz detaylandıralım.

Konut Kredisi Ödenmediği Zaman Ne Olur ?

Kredi kartları ve kredilerde durum aynıdır. Genelde 90 gün yani 3 ay ödenmeme durumu olduğunda inceleme başlatılır. Bu süre bankalara göre değişiklik gösterebilir. Ama genel itibari ile 90 gün tüm bankalarda baz alındığını biliyoruz. 90 günün sonunda hukuk birimine intikal eder. Ama öncesinde, borcun tahsili konusunda yoğun uğraşlar verilir. Genelde yapılandırma yapılması ve taksit düşürme gibi teklifler yapılır tüketiciye. Ama hiç birinde başarılı olunmazsa direk olarak hukuk birimi yani yasal takip süreci başlatılır. Hukuk birimleri tüketici ile iletişime geçer. Bu durumda kredinin kullanılmış olduğu konut üzerine icra işlemi başlatılır. Zaten kredi ile satın alınmış konut üzerinde bankanın koymuş olduğu rehin duruyorken bunu geri alması ve icra yolu ile satışa koyması çok kısa bir sürede gerçekleşir. Ama bu işlemler oldukça kısa sürede yapıldığı da üzücü bir gerçek.

Kredi Kartı Borcu Ödenmediği Zaman Ne Olur ?

Kredi kartı borcu ödenmediği zaman Tüm kredilerde olduğu gibi 90 günlük süre bittiğinde kredi kartı sahibi için yasal takip süreci başlar. Hukuk birimine aktarılır. 1000 TL borç üzerinden bir değerlendirme yaptığımızda yaklaşık 250 tl civarı bir avukatlık ücreti eklenir. Gecikme faizi ve icra dairesine intikal etmesi durumunda 330 tl icra masrafı ve dosya masrafı eklenir. Gecikme faizi ile birlikte neredeyse 2 katına kadar çıkması muhtemel durumdadır. İcra dairesine intikal etmesi durumunda taksitlendirme gibi seçenekler maalesef olmamaktadır. Henüz hukuk biriminde iken taksitlendirme ve yapılandırma söz konusu olabilir. Taahhüte imza atmanız ve ödeme seçeneğini kabul etmeniz durumunda, borç ve taahhüte uyulmadığı zaman hapis cezası otomatik olarak infaz edilir. Yani hapis yatmak durumunda kalabilirsiniz. Ama taahhüte imza atmamanız durumunda icra takibi sürer. Ve adınıza kayıtlı tapu ve araç gibi varlıklarınıza el konulur. Banka hesaplarınız bloke edilir. Ücretli çalışan iseniz iş yerinize bildirimler gönderilir. Maaşınızın 4/1 ini icra müdürlüğüne ödenmesi tebliğ edilir. Hiç biri olmaz ise son çare olarak belirttiğiniz ev adresinize haciz işlemi uygulanır. Ev eşyalarınıza el konulur.

Kısaca tüm kredilerde süreç bu şekilde işlemektedir. Size tavsiyemiz kredi borcunuzu yapılandırmanızdır. Her yapılanmada maalesef banka kriterleri gereği faiz işlemi uygulanır. Yani borcunuz artacaktır ama taksit tutarları düşürülecektir. Bu durum yapılacak en doğru şeydir. Başka türlü hukuk birimine yansıması kişisel hayatınızı çok kötü ve olumsuz olarak etkileyecektir.

Kredi Borcu Ödenmemesi Kredi Notunu Etkiler mi

Ödenmemiş borcunuz yasal takip ve kanuni takip sürecine geçiş yaparsa kredi notunuz sıfır (0)’a düşecektir. Ve 5 yıl boyunca hiç bir şekilde silinmeyecektir. Siz borcunuzun tamamını ödeseniz bile, sicilinizde görünecektir. Ama borcunuzu kapattıktan sonra eğer kredi kartınız hala mevcut ise kredi notu tekrardan yükselmeye başlayacaktır. Üzülmenize gerek yok. Sitemizde bu konu ile alakalı olarak bir çok çözüm yolu sunulmuştur. Dilerseniz konuları inceleyebilirsiniz. Kredi notu sorgulama işlemleri ile alakalı konular da paylaşmıştık.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur Başlıklı yazımızı okudunuz… Konu ile alakalı olarak sormak istediğiniz başka şeyler varsa lütfen yorum bölümünü kullanın. Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ? Cevabını aldığınızı düşünüyoruz. Hoşçakalın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.