Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür mü ?

0 677

Kredi başvurusu kredi notunu düşürür mü ? Bu soruyu genel olarak değerlendirmeye alalım. Çok sık kredi başvurusu yapanların en çok merak ettiği konu tabi ki kredi notunu etkileyip etkilemediği yönünde olduğunu biliyoruz. Bu minvalde konuyu ele alma gereği duyduk. Bir kaç başlık altında değerlendirmeye alırsak daha iyi anlaşılacağının kanaatindeyiz. Dilerseniz konumuzu açıklamaya başlayalım.

Kredi Reddi Kaç Puan Düşürür ?

Kredi red cevabı çok sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Direk olarak bir puan belirtmek mümkün değildir. Fakat kredi başvurularında alınan red cevapları yeni kredi açılışlarından öncelikli dikkate alınan bir husustur. Çünkü yapmış olduğunuz başvuruların hepsi ayrıntılı şekilde kredi sicilinizde görüntülenmektedir. Bunu sorgulama yapan her banka görevlisi görebilir. Bu durumda kredi arayışı içerisinde olduğunuz ve başvuru sayınıza göre çok sıkışık durumda olduğunuz anlaşılmakta. Ve insiyatif kullanılması durumunda sizler için eksi bir puandır. Yani olumsuz bir durum olarak algılanır. Kredi notu hesaplama işlemi yapıldığında da karşınıza çıkan tabloda kredi notunuzu oluşturan etkenler arasında yeni başvurular da görünecektir. Kredi notunuzun oranları kısmında yeni kredi açılışları bölümünde yüzde % 00 kısmında görünecek ve puanınızın toplamının kaçta kaçını oluşturduğu görünecektir. Bu da yeni kredi açılışı durumunda dikkate alınarak size cevap verilecektir. Bir bankadan red cevabı aldığınızda yeni bankaya başvuru yapmamanız önerilir. Çünkü tüm bankaların sistemi aynı merkeze bağlı gibi düşünün. Birinden red cevabı alırsanız bilinki %99 diğer bankalardanda aynı cevabı alırsınız.

Kredi Notu Sorgulama Kredi Notunu Düşürür mü ?

Kredi notu sorgulama işlemini dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bu durum her hangi bir puan düşüklüğüne sebebiyet vermemektedir. Dilerseniz her gün sorgulayabilirsiniz. Kredi notunuza bir etkisi olmayacaktır.

KKB Puanı Kaç Ayda Yükselir ?

KKB puanı kaç ayda yükselir sorusunun cevabı kesin olmamakla birlikte yaklaşık 6 ayda düzenli ödemeler sonucunda yükselmesi söz konusu olabilir. Tavsiyemiz yeni kredi açılışları ve başvurularının yapılmaması. Çünkü her başvuru kredi notunuzu yakından etkilemektedir.

Her başvuru Kaç Puan Düşürür

En çok merak edilen bir husus da budur. Yaptığınız her başvuru kredi notunuzu ne kadar etkiler ve ne kadar puan düşmesini sağlar. Kesin olmamakla birlikte 20 puan düşürdüğüne dair sağlam kaynaklardan alınan bir bilgi mevcuttur. Sürekli başvuru yapmak yerine kredi notu yükseltme tekniklerini uygulamanız tavsiye edilir.

Başvurular Ne Zaman Silinir ?

Kredi sicilinizde yapmış olduğunuz ve kredi notunuzu yakından etkileyen başvuruların ne zaman sistemden silindiğini merak ediyorsunuz. Bu bilgi kesin bir kaynaktan alınmıştır ki, yaptığınız başvurular 6 ay yani 180 gün içinde silinmektedir. Yani sicilinizde son 6 ayda yaptığınız başvurular görünmektedir. Önceki başvurularınız silinir ve sistemde gözükmez.

Kısaca anlatacaklarımız bu kadardır. Kredi başvurusu kredi notunu düşürür mü diye merak edenler sorularının cevabını almıştır umarız. Çünkü yapılan her başvuru ister red cevabı alsın isterse olumlu cevap alsın kredi notunu düşürecektir. Mümkün olduğunca başvuru yapmadan önce bir müşteri temsilciliğinden kredi çekilebilirlik durumunu analiz etmeleri kredi notu açısından önemli bir husus olacağını öneriyoruz.

Kredi başvurusu kredi notunu düşürür mü sorunuzun yanıtını almış olduğunuzu düşünerek konuyu burada noktalıyoruz. Sorularınız için lütfen yorum bölümünü kullanınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.