Kredi Başvurularımı Nasıl İptal Edebilirim ?

0 40

Kredi başvurularımı nasıl iptal edebilirim başlıklı yazımızı okuduğunuza göre, çok sayıda kredi başvurusu yaptınız ve bunların kredi notunu etkileyeceğini düşündüğünüzden ötürü, iptal etmenin yollarını arıyorsunuz. Malum kredi notu, tüm hayatınızı olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Kredi Notu Nedir

Kredi Notu, finansal geçmişinizin tümünü içinde barındıran, kredi çekebilme olanağınıza yön veren en önemli etken olması sebebi ile, kredi notunuzun yüksek olması, oldukça büyük önem arz etmektedir.

Peki bu durumda kredi notuna etkisi olan, red cevabı alınmış yada olumlu ön onay alınmış kredi başvurularını nasıl iptal edebilirsiniz. Bankaların böyle bir hizmeti var mı ?

Kredi Başvurusu İptal Etmek

Kredi başvuruları, ister onay alsın, isterse de onaylanmamış olsun. Her durumda kredi notuna doğrudan etki eden bir faktördü. Sms ile yapılan başvurular yada online olarak internet ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan ön onay başvuruları, yada başka bir deyişle, kredi limiti öğrenme işlemi aslında pek de öyle değil. Limit öğrenme gibi bir hizmet yoktur. Gönderilen her sms, maalesef bir başvuru niteliği taşımaktadır. Bu başvurular ise, sayısı kadar risk taşımaktadır.

Örneğin; Bir esnaf olduğunuzu varsayalım. Sizden veresiye alış veriş yapmak isteyen bir müşteriyi, veresiye satışı onaylamadan önce kendisini tanımanız şart. Bu durumda, müşteriyi araştırdığınızda, size gelmeden önce, aynı ürünleri satan diğer satıcılardan da çok sıklıkla bu taleplerde bulunduğunu öğrendiğinizde, müşteriye karşı sizde nasıl bir ön yargı oluşacağını düşünün.

Yukarıda ki örnekten yola çıkarak şöyle devam edebilir. Yapılan başvurunun olumsuz sonuçlanması aslında pek de bağlayıcı değildir. Maaş bordrosu veya ipotek karşılığı kredi çekilebilir. Peki bu başvuruları iptal etmek mümkün mü. Bu sorunun cevabı aslında çok basit. Tabi ki bu asla mümkün olmayacaktır. Çünkü elektronik ortamda yapılan başvurular anında sistemlere yansımakta ve geri dönüşü mümkün olmamaktadır. Yapılan başvurular merkez bankası bünyesine taşınmakta ve aynı hızda Kredi kayıt bürosunda elektronik dosyanıza alınmaktadır.

Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir

Kredi başvuruları ve başvuru sıklığını gösteren tablodaki oran ne zaman ve hangi sıklıkla değişir. Bir diğer deyişle başvurular ne zaman silinir. Kredi başvuruları 6 ay sonunda sistemlerden silinmektedir. Bu gün itibari ile 180 gün önce yaptığınız başvuru 181. gün silinmiş olacaktır. Ve sistemde gözükmeyecektir. Bu durum ise şunu göstermektedir.

Yapılan başvurunun üzerinden 180 gün geçmesi demek, bu süre zarfında, acil kredi ihtiyacınızın olmadığı ve hayatınızın düzene girdiği, ve bu durumda riskli müşteri sınıfından çıkmış olduğunuzu göstermektedir. Bu da bankalar nezdinde normal bir müşteri, ve güven veren bir tüketici olduğunuza işaret etmektedir.

Her Başvuru Kaç Puan Düşürmektedir.

Asıl önemli olan hususlardan biri de budur. Yani yaptığınız başvurular kredi notunuzu nasıl etkilemektedir. Bu sorunun cevabı ise oldukça rahatlatmaktadır. Her başvuru 20 kredi notunu düşürmektedir. Olumlu yada olumsuz sonuçlanması, bu rakamı değiştirmeyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.