Kredi alamayanlar için öneriler

0 55

Günümüzde kredi ve kredi kartı almak isteyenler için sizlere birkaç öneriler sunmakla beraber dikkat edildiğinde rahatlıkla kredi almanızı sağlayacaktır. Öncelikli olarak ister kredi ister de kredi kartı başvurusunda bulunmanız durumunda, kredi kartınızı başvurunuzun değerlendirilmesinden önce kredi değerlendirme sürecinden geçmektedir. Sizlere bugünkü makale örneğimizde “ Hangi yöntemler ile kredi alabilirim ve neden kredi bana verilmemektedir? gibi soruların cevabını bulacaksınız.

Neden bana kredi verilmiyor?

Tüketicilerin bankalara kredi için başvurmaları durumunda bankaların kredi politikaları ile uyumlu olmadığını söylemektedir. Bu bilgiler tüketiciler için ikna ve aydınlatıcı bilgi olmaması ile beraber birkaç sık nedenlerden dolayı ret edilmiştir. Bu nedenler;

  1. Kredi başvurunuzda gelir beyan etmeniz ile beraber maaş bordrosu yazısının eklenmemiş olmasıdır.
  2. Tüketicinin gelir durum belgesini beyan etmesi ile beraber istemiş olduğu tutarın geliri arasındaki uyuşmazlığından dolayı verilmemesi ile beraber krediye geri ödeyememe durumunun yüksek olduğundan kredi verilmemektedir.
  3. Gelirin beyanının bulunması ile beraber ancak başvuruyu yapan tüketicinin KKB veri tabanında yapılan sorgulamada diğer bankaların kredisi bulunduğundan bankanın kredi vermede riskli görmesidir.
  4. Kredi başvuru yapan tüketicilerin diğer bankalara olan kredi borcuna ilişkin gecikmelerin söz konusu olmasından dolayı, başvuruyu değerlendiren kurumun sorun yaşamaması konusunda müşteriye kredi vermemektedir.
  5. Kredi isteyen tüketicinin herhangi bir ödemelerde gecikme söz konusu olmaması ile beraber, kart başvurusu yapan kişinin kredi kartı geri ödemelerinde çok fazla dalgalanmanın olmasından dolayı başvurunun ret edilmiş olabilmektedir.
  6. İhtiyaç kredisine başvuru yapan kişilerin işyerinde çalışma sürelerinin yeterli olmaması ile beraber birçok gencin en sık bankalar tarafından reddedilme kararları arasında yer almaktadır. Mevcut işyerinde bulunan çalışma zamanının 6 ay içerisinde daha düşük olasının yanı sıra KKB sorgulamasında referansın gösterilmemesi durumunuzda başvurunuz onaylanmamaktadır.
  7. Krediye başvuru yapan kişinin geçmiş senelerden olan herhangi bir kredi veren kuruluşlardan idari takibin olmasından dolayı kara listede bulunması reddedilmenin ikinci önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Yasal ve idare takiplerin başlaması ile beraber son taksidin ödenmesinde 5 yıl, borçların ödenmemesi durumunda 10 yıl süre ile saklanmaktadır. 
  8. Tüketicilerin başvurmalarında yardımcı olan kefillerin borcu ödememesinin yanı sıra hem borçlunun hem de kefil olan kişinin hakkında takip kararının olmasıdır. Takip kayıtlarının KKB veri tabanında bulunmasından dolayı başvurunun bir başka reddedilmesi olabilmektedir.

Hangi Yöntemler ile Kredi Alabilirim?

Yukarıda sunmuş olduğumuz bilgiler kredi ve kredi kartı başvurmalarınızda sizlerin karşınıza çıkan en yaygın ret edilme kararlarındandır. Öncelikli olarak mevcut işyerinizde çalışma sürenizin yetersiz olması kredi alma durumunda son derece önem teşkil etmektedir. Bir işyerinde çalışma durumunuzun 6 ayın dolması ile beraber birçok sorunun çözülmesinin yanı sıra kredi onay durumunuzun şartını yükseltecektir. En iyi yöntemlerden biri olarak çalıştığınız işyerinizin maaşınızı yatırdığı bankadan açtırmanız daha iyi olacaktır.

Mevcut kredi veya kredi kartlarınızda meydana gelen gecikmelerin olması başvurunuzu olumsuz etkilemesi ile beraber KKB sorgulamasında çıkacaktır. Gecikmelerinizi sonlandırmanız ile beraber kredi durumunuzu bankalar 1 ay sonra sistemden görebilmelerinden dolayı en kolay yol olarak ödemelerinizi düzenli olarak yapmanızdır. 3 veya 4 aylık kredi kart borcunuzu kapatmak için kredi almak istemeniz durumunda bankalar sizlerin asgari ödeme tutarlarınızın düzenli ödenip ödenmediğine bakmaktadır.

Hakkınızda yasal ve idari takibin başlaması ve bankalar arasında bulunan borç ilişkisinin yerine çalıştığınız şube çalışanı ile iletişim kurmanız sizler için daha faydalı olacaktır. Öncelikli olarak bir hesap açtırmanız ile beraber otomatik ödeme, yatırım fonu gibi 3 ve 6  ay içinde işlem yapmanız onayın daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

Bankalara yapmış olduğu kredi ve kredi kartının geri ödemelerinde tüketicilerin en iyi referansları arasında yer almaktadır. Bu bakımdan dolayı kredi kartı taksitlerinde son tarih ve tutarlara azami olarak dikkat etmenizi önermekteyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.