KOSGEB’den Kredi Almanın 5 Altın Kuralı

0 40

Yeni bir projeyle iş kurmayı düşünüyorsanız ya da ufak ölçekli bir işletme kurmayı planlıyorsanız, kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız KOSGEB hibe ya da kredi desteklerinden yararlanarak işinizi kurabilirsiniz.

KOSGEB hibe ya da kredi desteği sayesinde kendi işini kurmak isteyen girişimcilere 5 adımda başvurunun nasıl yapılması lüzumluliğini anlatacağım.

Öncelikle bilmeyenler amacıyla KOSGEB ile alakalı kısa bir bilgi vereyim; KOSGEB girişimcilere kendi işini kurabilmeleri amacıyla çeşitli ödenekler sağlar. KOSGEB doğrulusunda sağlanan Girişimcilik Destek Programı kapsamında 50.000TL’ye kadar verdiği ödenekler hibe desteği kapsamındadır. İşletmenizi kurmanız yolunda ilk kuruluş desteği, büro malzemeleri, 12 aylık işletme gideri desteği gibi konularda KOSGEB sizi destekliyor. Yani ilk olarak bu harcamalar amacıyla ödemeyi siz yapıyorsunuz ancak ardından harcamalarınızı faturalandırıp KOSGEB’den 50.000 TL’ye kadar geri ödeme alabiliyorsunuz.

Ayrıca, 50.000 TL’ye kadar hibe desteğinin yanı sıra faizsiz kredi desteğinden yararlanarak 100.000 TL’ye kadar destek alabilmeniz de mümkündür.

Şimdi gelelim, 5 basit adımda KOSGEB hibe kredisini nasıl alabileceğinize.

 1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
  KOSGEB hibe ya da kredi desteği almak amacıyla ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekmektedir. KOSGEB bu eğitimi bedelsiz olarak veriyor. Eğitim aşağı yukarı 70 saat sürüyor.

Eğer ki, örgün üniversite eğitiminiz esnasında 56 saat ve üstünde girişimcilik dersi aldıysanız bunu da kabul ederek size sertifika verebiliyorlar. KOSGEB eğitimlerinin ne vakit ve hangi tarihlerde yapılacağına dair verileri www.kosgeb.gov.tr adresinin duyurular ve ardından uygulamalı girişimcilik duyuruları sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ile alakalı geçenlerde sizin amacıyla gerektiğince ayrıntılı bir yayın daha hazırlamıştık. KOSGEB’in girişimcilik eğitimleriyle alakalı detayları bağlantı üstünden görebilirsiniz.

 1. İş Planınızı Hazırlayın
  Uygulamalı girişimcilik eğitiminizi tamamladıktan ve girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

Bu adımda işletmeniz amacıyla iş planınızı hazırlamanız gerekiyor. İş planı KOSGEB’den destek almanızı sağlayacak en mühim faktörler arasında yer alır ve değerlendirme sürecinde mühim bir yer tutar.

Standart bir iş planında, işletme faaliyetleriyle alakalı bilgi vermeniz gerekir. Bu konudaki daha ayrıntılı bilgi amacıyla İş Planı Nedir ve Nasıl Hazırlanır? isimli yazımızı okuyarak düşünce alabilirsiniz.

 1. Destek Başvuru Süreci
  İş planınızı hazırladıktan sonra destek başvurunuzu, iş planı ve lüzumlu başka belgelerle beraber alakalı KOSGEB Birimine yapmanız gerekir.

Destek başvurunuz, KOSGEB Birimi doğrulusunda bilgi, belge ve biçim tarafından ön değerlendirmeye alınır. Birim ön değerlendirmenin ardından, iş planını heyete sunar. Kurul, bütçe imkanları başta olmak üzere yenilikçi, teknoloji kullanabilecek, katma sayısal değeri yüksek, ürün ya da hizmet üretebilecek gibi çeşitli kriterlerle iş planınızı değerlendirir.

Kurul doğrulusunda oluşturulan değerlendirmenin neticesinde iş planınız kabul edilebilir, reddedilebilir ya da düzeltilmesi istenebilir. Bu netice işletmeye/girişimciye bildirilir.

Başvurusu kabul edilen işletmenin KOSGEB Veri Tabanına kayıt yapması gerekir.

 1. Veritabanına Kayıt
  Eğer, kurul doğrulusunda iş planınız değerlendirilmiş ve hibe ya da kredi desteğiniz onaylanmışsa Veritabanına kayıt prosedürü yapmanız gerekir.

KOSGEB’in internet sitesinden E-Kobi sistemi vasıtasıyla veritabanına kayıt amacıyla bir kullanıcı adı ve parola almanız gerekir. Aldığınız kullanıcı adı ve parola ile giriş yaparak Kobi Beyannamesini doldurmanız beklenir. Daha sonra evrakların asıllarını, fotokopilerini ve vergi levhasının fotokopisini ve birimin sizden talep edebileceği başka belgeleri KOSGEB’e teslim etmeniz gerekir.

 1. Sonuç
  Sırasıyla; Girişimcilik Eğitimi, İş Planı, Başvuru Sürecini ve onay ardından Veritabanına Kayıt prosedürünü gerçekleştirmiş olmanızla desteklerden yararlanmaya hak kazanmış olursunuz.

Yeni Düzenlemeyle KOSGEB’in Destek Limitleri Değişti
Daha evvel 30.000 TL hibe, 70.000 TL’ye kadar verdiği faizsiz kredi destek limitleri, son düzenlemelerin sonrasında değiştirilmiştir. Yeni destek limitlerine göre, girişimciler 50.000 TL hibe, 100.000 TL faizsiz kredi desteği alabiliyorlar.

KOSGEB yeni düzenlemeyle;

İşletme kuruluş giderleri desteği amacıyla 2.000 TL Kurulum devresi makine, teçhizat takviyeleri amacıyla 18.000 TL İşletme giderleri desteği amacıyla 30.000 TL olmak üzere toplamda 50.000’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği vermektedir. Girişimciler, hibe desteğinin yanı sıra 100.000 TL üst limite çıkarılan faizsiz kredi desteğinden de yararlanabiliyorlar.

KOSGEB Hibe ve Kredi Destekleri Konusunda Önemli Bilgilendirme
SMS ya da belirsiz telefon numaralarından sizi arayarak, KOSGEB ismini kullanıp belirli bir ücret karşılında destek alabileceğinizi ifade eden kişilere itibar etmeyiniz. KOSGEB takviyelerine fakat siz lüzumlu belgelerle müracaat yapabilirsiniz. KOSGEB’in girişimcilik eğitimlerine katılmak ve KOSGEB’e müracaat gerçekleştirme ücretsizdir. Kurumun tek resmi internet sitesi www.kosgeb.gov.tr adresidir. Bu internet sitesi üzerinden şehrinizde tespit edilen KOSGEB müdürlüklerinin telefon ve adres bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Konuyla alakalı daha çok bilgi amacıyla KOSGEB doğrulusunda hazırlanan alttaki kamu spotunu izlemenizi tavsiye ediyoruz.


KOSGEB’den Kredi Almanın 5 Altın Kuralı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.