Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir?

0 61

Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir?

Son yıllarda bankaların konut kredilerindeki faiz oranlarında düşüşe geçmeleri ve 10 yıl hatta 20 yıla varan vade seçenekleriyle müşterilerine kredi sunmaları sayesinde ev sahibi olmak artık eskisi kadar zor değil. Konut kredileri sayesinde artık kira öder gibi taksit taksit ev sahibi olabiliyoruz. Fakat konut kredisini diğer kredilerden ayıran bazı hususlar mevcuttur ve bunlar da masraf kalemlerine yansımaktadır. Bu masraf kalemlerinden biri olan ekspertiz gideri nedir ona bir bakalım.

Kredinin Miktarı Neye Göre Belirleniyor?

Devletin konut kredileri için belirlediği %80 sınırı sayesinde ne yazık ki bankalar satın alınacak konutun değerinin tümünü kredi olarak sunamıyorlar. Devlet buna %80 sınırı koymuş olsa da kimi bankalar %70-75 oranında kredi çıkartabiliyorlar. Yani bir ev satın alacağınız zaman mutlaka evin değerinin %25 ya da %30 u kadarını peşin olarak ödeyebilmeniz gerekiyor. Peki evin değeri nasıl belirleniyor? Kredi başvurusunda ki kişi fiyatı şişiriyor olabilir ya da tam tersi olarak banka fiyatı öldürüyor olabilir. Bu sırada ise ekspertizlere güvenmek gerekiyor.

Ekspertizin Objektifliği

Daha önce de söylediğimiz gibi evin değerini belirlemek için tarafları kendi çıkarları doğrultusunda farklı rakamlar söyleyerek anlaşmazlığa düşebilir. İşte bu soruna çözüm olması için devreye ekspertizler giriyor.

Ekspertizin Raporu

Alanında uzman ekspertizler bahsi geçene eve giderek tarafsız bir şekilde değer belirliyorlar. Bu konuda hakkında bir rapor oluşturup bankaya sunuyorlar. Bu rapora ekspertiz raporu deniyor. Banka da bu rapora göre verebileceği kredi miktarını belirliyor.

Ekspertiz Değer Biçerken Nelere Dikkat Eder?

Bunun için çok fazla değişken olsa da evin konumu, oda sayısı, bina yaşı, ulaşım durumu, şehir içinde ki konumu gibi faktörler değer belirleme konusunda bir hayli etkili oluyor.

Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.