KKDF ve BSMV Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

0 104

Bsmv Nedir ? Bsmv, banka sigorta muamele vergisinin kısaltmasıdır. Kredi için alınan faiz üzerinden gelir idaresi başkanlığına aktırılmak üzere banka tarafınca %5 olarak alınır. Konut kredisi ve konut ipotekli ihtiyaç kredisi dışında bütün kredi işlemlerinde hesaplanan ürem üzerinden alınır.

Kkdf nedir? Kkdf, kaynak kullanımı destekleme fonu’nun kısaltmasıdır. Kredi için alınan ürem üzerinden gelir idaresi başkanlığına aktırılmak üzere banka tarafından %15 olarak alınır. Konut kredisi hariç tüm kredi işlemlerinde hesaplanan faiz üzerinden alınır.

Mesken kredisi kkdf ve bsmv vergisi muafiyeti: konut kredisi ev alınımı desteklemek amacı ile kkdf ve bsmv vergilerinden muaf tutuluyor. Bu vaziyet faiz üzerinden toplamda alınacak olan %20 vergiden diğer kredi türlerine gore mesken kredisi kullanacakların kazanç sağlamasına yarıyor.

Bsmv nasıl hesaplanır?

Bsmv alınan faiz üzerinden %5 olarak hesaplanıyor. örneğin aşağıdaki tablonun 1’inci vadesinde olduğu şeklinde aylık 129 tl olarak hesaplanan ürem üzerine %5 uygulanması durumunda (129*0,05) = 6,45 tl bsmv vergisi doğuyor.

Örnek BSMV Hesaplama

KKDF ve BSMV Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

KKDF Nasıl Hesaplanır?

KKDF alınmakta olan faiz üzerinden %15 olarak hesaplanmaktadır. Örnek olarak aşağıdaki tablonun belirttiğimiz 1’inci vadesinde olduğu gibi aylık 129 TL şeklinde hesaplanan faiz üzerine %15 eklenmesi durumunda (129*0,15) = 19,35 TL KKDF vergisi doğurmaktadır..

KKDF ve BSMV Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

Kredi Kartına BSMV ve KKDF Vergisi Uygulanıyor mu?

İhtiyaç ve taşıt kredilerinde olduğu üzere BSMV ve KKDF vergileri kredi kartı için hesaplanan faizlerden de alınmaktadır. Ancak kredi kartından bir gecikme ve erteleme yada taksitli nakit avans kullanımı olmaması durumunda bir faiz ödenmediği için, normal kullanımlarda herhangi bir BSMV veya KKDF vergileri ödenmemektedir.

Konut İpotekli İhtiyaç Kredisi Kullanılması Durumunda BSMV Alınmıyor mu?

Tapuda niteliği “mesken” olarak belirtilmiş olan bir konut veya ev ipotek ettirilerek kredi kullandırılması halinde, BSMV vergisi alınmamaktadır. Ancak faiz üzerinden %15 olarak alınan KKDF vergisinde olası bir değişkenlik olmamaktadır.

Ticari Kredilerde BSMV ve KKDF Vergisi Var mı?

İhracatla veya ithalat ile ilgili yapılacak bir işlemden dolayı kredi kullanılmaması durumunda KKDF ve BSMV vergileri ticari olarak çekilen kredilerden de alınmamaktadır. Hesaplaması da aynı şekilde oranlarında bireysel kredilere göre hiç bir farklılık da bulunmuyor.

BSMV ve KKDF Muafiyeti Var mı?

Özel olarak muafiyet çıkarma yetkisi amme otoritesinden olmakla beraber, konut kredisinde bütün vergiler, mesken ipotekli ihtiyaç kredisinde bsmv ve ticari kredilerde ihracat kaynaklı krediler dışında bsmv ve kkdf vergilerinden muafiyet bulunmuyor.

KKDF ve BSMV Nedir, Nasıl Hesaplanır ?
Kaynak: Hesapkurdu.Com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.