KKB Notu ? Kredi Sicilim Nasıl ? Kara Liste Nedir ?

0 376

Bankaya gittiniz. Kredi çekmek istediğinizi belirttiniz. Bankada görevli personel sizin kredinizi onaylanmadığını belirtiyor…KKB Notunuz düşük. Red olmasının sebebi ise Kredi siciliniz kötü. İyi ama, kredi sicili nedir? Bu sicili Kimler tutuyor? Asıl itibari ile bu durumu okulda aldığımız karnelere benzetebiliriz.

Finansal okulun da karnesi maalesef Kredi Sicilidir.  Kredi ve Kredi kartı kullanan herkes ve kefil olan herkesin kredi sicili tutulmaktadır. Bu durumu size 2 ayrı başlık altında açıklayalım istedik. Lütfen sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyun. Bu bilgiler tamamen sizlerin yararına olacaktır. Faydalı bilgiler almak istiyorsanız konularda belirtilen adımları bir bir takip edin.

kkb notu kredi sicili

1. KREDİ KAYIT BÜROSU (KKB)

– Kredi kuruluşları (Finans – Banka – Sigorta – Tüketici Finans kuruluşları) kredi takiplerini kolaylaştırmak nedeni ile bir araya gelip başlıkta da ismini belirttiğimiz üzere Kredi Kayıt Bürosunu(KKB) kurmuşlardır.

– Bilgiler ortak bir havuzda toplanıyor, Ve tamamen Kredi kuruluşlarından yani bankalardan gelmekte olan veriler ile her ay güncellenmektedir.

– Kredi kartı ve kredi kullanan kişilerin, ve de kefil olan tüketicilerin olumlu yada olumsuz tüm bilgiler 5 yıl boyunca saklı tutuyor.

– Kuruluşlardan yani bankalardan ve finans kurumlarından gelen bilgileri hiçbir şekilde değişiklik – birleştirme ve eklemeler yapılmadan saklı tutuyor.

– Başvurulan Kredilerin onayını veya red kararlarını Kredi Kayıt Bürosu(KKB) vermemektedir, sadece sistemlerinde mevcut bilgileri bankalara görüntüler. Kredi onay ya da red kararlarını bankalar verir.

– Kredi talebiniz reddedildi. Kredi Kayıt Bürosu yani KKB size direk bir şekilde bilgi vermekle yükümlü değildir. Eğer mevcut kredi taleplerine bir itirazınız var ise, kredi için başvurmuş olduğunuz bankanız üzerinden itiraz talebinizi iletirsiniz, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) yanıtını size vermekle yükümlüdür. En fazla 24 saat içerisinde yapmış olduğunuz itirazınızın cevabı size iletilir.

kkb notu kredi sicili

2. T. C. MERKEZ BANKASI Kara liste diye bir şey yok!

-T. C. Merkez Bankası ile diğer tüm bankalar arasında karşılıksız çek –  protesto edilmiş senet ve bireysel krediler ve kredi kartı borçlarınız ödenmeme durumlarında yasal takibe düşer ise Merkez Bankasının oluşturmuş olduğu kayıtlara girer.

-T. C. Merkez Bankası’nda kredi hesapları yani kanuni yasal takibe düştükten sonra kapaması yapılmış olan kredili ürünlerin kapanışından itibaren 5 sene bilgiler tutuluyor.5 sene geçtikten sonra kaydınız tabi ki de Merkez bankasının sistemlerinden silinmektedir. Fakat bu kayıtların tutulduğu bankanın bunu kendi sistem kayıtlarından sileceği anlamına gelmemektedir, yine aynı bankaya gittiğinizde bu kayıtlar düşük bir ihtimal da olsa karşınıza çıkabilir.

-Varsayalım ki Kredi başvurunuz red cevabı aldı: Merkez Bankasının Kara Listesi’ndesiniz  söylenildi. Bunu T. C. Merkez Bankası, tüketiciler sadece kendileri elden posta adreslerine yazılı dilekçe ile başvuru yaptığında cevaplandırmaktadır. http://www.tcmb.gov.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.