KKB Nedir ? Kredi Risk Raporu Nedir ?

0 80

Risk Raporu nedir ? Günümüzde bankaları kullanmayan nerdeyse hiç kimse kalmadı! Türkiye ve diğer ülkelerde en hızlı gelişmekte olan finans alanlarından biri olan bankacılık, sektörü kullanmakta olan banka müşterilerinin çeşitli parasal ihtiyaçlarını karşılama adına hizmet vermektedir. Kredi kartı ve kredi, çeşitli banka hesapları, birikim, yatırım, ticaret vb. bireysel ya da kurumsal ihtiyaçları karşılamaya çalışan bankalar, ürün çeşitlerini geniş tutmasına bağlı olarak sahip olduğu müşteri sayısı da gün be gün artış göstermektedir. Ve bu doğrultuda bankaların bu artan müşteri sayısına bağlı olarak arz gören her bir ürün için bankalar müşterilerine belirli kriterler sunmaktadır. Özellikle krediler, kredi kartları veya kredili mevduat hesapları gibi çok rağbet gören ürünler, talep ettikleri zaman bankalar kendi müşterilerine olumlu ya da olumsuz dönüş için talepte bulunan kişinin finans sicil kayıtlarını incelemektedirler.

Kredi Kayıt Bürosu(KKB) Kayıtları

Bankaları kullanarak çeşitli finansal işlemlerini gerçekleştiren banka müşterileri, kendilerine ait tüm bankacılık ve diğer tüm  işlemleri Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından kayıt altına alındığını belirtmek istiyoruz… Kredi Kayıt Bürosu(KKB) tarafından kayıt altında alınan tüm kayıtlar bankalar için müşterilerini tanımaya yönelik birer referans niteliğindedir. Aynı şekilde Banka müşterileri için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulmakta olan kayıtlar arasında en dikkat çekici olanı da şüphesiz kredi notudur. Bir diğer deyişle kredi puanıdır. Banka kredi notu veya Findeks kredi puanı olarak da bilinen müşteriye ait bu bilgiler yanlızca bankacılık işlemleriyle belirlenmemektedir. Aynı şekilde çeşitli kurumlara ödenen vergiler, telekominasyon fatura ödemeleri, diğer kurum ödemeleri gibi işlemler de kredi notunu yakından etkilemektedir.(KKB) Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan bu kayıtlar bir döneme kadar sadece bankalar tarafından bariz bir şekilde görülürken, şimdilerde tüm banka müşterileri ve tüm vatandaşlar tarafından bu kayıtlar incelenebilmektedir.

kredi risk raporu nedir
Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi Risk Raporu

Ülkemiz genelinde hizmet veren bankalar ve diğer kurumlar aracılığıyla toplanmakta olan bu bilgilerin aylık olarak Kredi Kayıt Bürosuna(KKB) aktarılmasıyla oluşturulan kayıtlar, vatandaşlarımızın kredi kullanımına yönelik  ve de bu doğrultuda yapmış olduğu ödemelerini gösteren verilerin kaydedilmesini sağlar.  Ve Oluşturulan tüm bu kayıtlar bankalara, talep eden banka müşterilerine ve diğer tüm vatandaşlarımıza Kredi Risk Raporu şeklinde ulaştırılmaktadır. Risk Raporu; herhangi bir banka müşterisinin çeşitli finans kuruluşları aracılığıyla kullandığı kredileriyle geçmişe dönük 5 yıllık döneme ait kredilerinin tüm ödeme performansını bildiren bir veridir. Kredi Risk Raporu, Vatandaşların ihtiyaç, konut ve taşıt kredileriyle kredi kartı ve kullanmış olduğu diğer mevduat hesaplarının kullanımlarına bağlı olarak oluşturulur. Ve banka müşterilerinin kullanmış olduğu bu ürünlerle ilgili olan bilgileri her ay (TBB)Türkiye Bankalar Birliğine aktarır. Türkiye Bankalar Birliği de bu bilgileri (KKB) Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde değerlendirdikten sonra kredi risk raporu olarak düzenler. Titizlikle hazırlanan bu raporu bankalar müşterileri için istedikleri zaman görebildikleri gibi aynı zamanda müşteriler de talep etmeleri halinde (KKB)Kredi Kayıt Bürosu, Findeks platformu ve bankalar aracılığıyla bu rapora ulaşabilmektedirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.