Kira Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır ? Hangi Durumlarda Ödenmez ?

0 58

Kira vergisini ve gelirin ne kadar olduğunu değerlendirmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu istatistik hesap verileri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.
Kira gelir vergisi hesaplamalarında başkanlığının belirlemiş olduğu vergi, gelir ve gider, stopaj oranları ile yapılmaktadır. Kira vergisini hesaplamak isteyenler için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinde bulunan vergi hesaplaması alanından, kira vergilerini hesaplayabilirler.

KİRA VERGİSİ NEDİR, NERELERDE KULLANILIR ?

Gelir İdare Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu kurallar ile kişilere ait olan mal ve haklarını bir başkasına kira vermesi sonucu elde edilen sermeyenin hesaplanmasına denir. Bir diğer adı gayrimenkul sermaye gelir ve giderleri olarak da adlandırılır. Başkanlığın her yıl gelir tutarları değişkendir. Bunun sebebi de konutlardaki fazlalık ve nüfus oranlarındaki artışa bağlıdır. Kira ödenecek her alanda gelir vergisi uygulanarak her yıl gelir vergi oranlarında değişkenlik olacaktır. Örneğin; 2016 yılındaki bir çeteledeki kira vergisi 3.800 TL olarak belirlenmiştir fakat 2017 yılı itibari ile bu çeteledeki tutar 100 TL artarak 3.900TL olmuştur.

KİRA VERGİSİ NASIL HESAPLANIR ?

Kira geliri için hesaplama teknikleri birden fazladır. Kredifaiz.net olarak aşağıda vermiş olduğumu teknikleri sırasıyla uyguladığınız taktirde kira vergisini kolay bir şekilde çıkararak, hesap çetelesini ortaya çıkarabilirsiniz.

1)-Hesap dökümü yöntemleri.

2)-Gayrimenkul verilen beyanlar.

3)-Toplam yıllık kira gelirleri.

4)-İş yerleri için stopaj gelirleri.

5)-Bağışların makbuz hali.

6)-Faturalı giderlere ek olarak Amortisman hesaplaması.

Yukarıda vermiş olduğumuz hesaplamayı sırasıyla doğru bir şekilde yaptığınız zaman ortaya çıkacak olan sonuç kira gelir vergisini vermektedir.

Not:İş yeri sahibi olanlar ve aynı zamanda kiralık evde oturanlar, evini kiraya verenler için yukarıdaki yöntemlerden birine bile sahip olunması durumlarında vergi hesaplaması yapılabilir.

KİRA GELİR VERGİSİ HESAPLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Kira gelirinizin vergisinin ne kadar olduğunu hesaplamak için ve Başkanlığın verdiği oranlara göre toplam sonuca ulaşmak için geçmiş yıl ile şimdiki yıl arasındaki tutar arasında bir hesap yapmak gerekir. Konut ve iş yerleri vergi gelir testi için aynı işlem hesaplamaları yapılır. Alınacak olan vergiler faturalı, faizli ve gayrimenkul hesaplamalara göre değişkenlik gösterir. Buradaki en önemli unsur; beyanı verilmiş olan kiranın nereye ve hangi amaçla yapılıyor olmasıdır. Kiraya verilen veya kira verilen konutların kira gelir hesaplamaları farklıdır. İş yerleri içinse kira vergi oranlarında artış görülmektedir. Hesaplamalar ayrı ayrı şekilde yapılacak bir bütçe toplamı şeklinde birleştirilmesi gerekiyor.

Kira gelir vergisi hesaplaması kesinlikle gerçek gider ve götürü giderler üzerinden yapılır. Bu faktör çok önemlidir. Gerçek giderler araya gayrimenkul hesaplaması, faiz ödeneği, faturalı giderler ve vergi olmayan tek brüt hesaptır.Götürü giderlerinde ise bu unsurların hepsi bir araya gelerek toplam verginin hesaplandığı alandır. Ödenmiş stopaj tutarı da götürü gider hesaplamasına girdiği görülür.

KONUT VERGİ GELİRİNDE BİLİNMESİ GEREKEN İNDİRİM KOŞULU

Vergi hesaplaması yaparken, her konutun ve iş yerinin brüt hesaplamaları ayrı ayrı yapılmalıdır. Yapılan hesaplamalar Gelir Dairesi Başkanlığı’nın her yıl belirlemiş olduğu tutar oranı üzerinden değerlendirilir. Kiraya vermek ve kira içerisinde olma gibi iki durum söz konusudur. Bu iki durum için farklı hesaplama yöntemi vardır. Kira gelir vergisi hesaplama başkanlığının resmi internet sitesi üzerindeki vergi hesaplaması programında yer alır. Bu alanda kira vergisi hesaplamak isteyen vatandaşlar gelir ve giderler için hesaplanması gereken unsurlar vardır.
Örneğin; iş yerleri için stopaj gibi

Vergi gelirinden yararlanmak ve bankalar ile anlaşma yapabilmek isteyen vatandaşlar, için belirlenen alt limitin geçilmemesi gerekir. Örnek; 2916 yılında 106.000 TL geçen bir vatandaş vergi indirimlerinden yararlanamadı fakat 2017 yılında olmuş olsaydı yararlanacaktı. Çünkü 2017 yılında bu tutar yükseğe çekilmiştir. Böylece konut vergi indirimlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar ve kurumlar bankalar ile anlaşma sağlayarak destek alabilirler.

KİRA VERGİSİ HANGİ DURUMDA ÖDENMEZ

Kira gelir vergisi ne kadar ve hangi durumlarda ödeme yapılmadan vergi hesaplaması yapılır ? Aşağıda yayınlamış olduğumuz 4 maddede açıklayıcı bir şekilde anlatılmıştır.

1) Mal ve hak sahibi olan vatandaşlar üzerinde bulunan mülklerin boş kalması durumunda bir başka varandaşın ikametgahına geçilmesi durumunda ödeme işleme dahil edilmez.

2) Mülk sahibinin, aile içerisinde birinci dereceden yakınlarından birisine mal ve haklarını devretmesi durumunda kira vergi hesaplaması yapılmaz. Örnek vermek gerekirse; kardeşlere tahsis edildiği durumlarda vergi ödeme işlemi gerçekleşmez.(Kişilerin üzerinde daha önce konut olmaması ve sadece bir tane tahsis edildiği konutlarda hesaplama yapılmaz. Birden fazla konut kişinin üzerine kayıtlı ve tahsis edilmiş ise içinden sadece bir tanesi hesaplamaya tabii olmaz.)

3) Mal ve mülk sahibi olan kişinin konakladığı konut ve iş yerinde birinci dereceden yakınları ve akrabaları ile birlikte yaşamaları durumunda kira gelir vergisi hesaplaması yapılmaz. Aynı mekan içerisinde ikamet etmeleri kişilerin aynı haklara sahip olduğunu göstereceğinden dolayı vergi hesaplaması içine girmezler.

4) Kamu ve kamuya ait olan mülkler konut vergisi içine tabii olmaz. Genel bütçeye ait olan daireler, il özel idaresi, belediyeler, kamu ve kamu kuruluş binaları, konutları kira gelir vergisine dahil olmaz.

Kira gelir vergisi hesaplaması yapılırken yukarıdaki faktörler göz önüne alınır. Aynı zamanda götürü gideri ve gerçek gider şeklinde iki hesap yöntemi vardır. Kişiler üzerinde bulunan mal ve mülkleri kiraya verdiklerinde ve yakın akrabaları yok ise vergi vermek zorunda değildir. Mükellef olan kişiler konut vergisi için bankadan destek almak isterlerse ve sözleşme imzalama durumunda 2 yıl geçmediği müddetçe gerçek gider hesaplaması üzerinde bir vergi ve tutar değişikliği yapamazlar. Götürü giderinde kişiler kendilerine ait olan mal ve mülkü başka birine kiraya verdiğinde ya da yakın akraba çevresi ile birlikte yaşadığı durumlarda vergi ödeneği dışında kalırlar. Hesap yapılırken iş yeri konutları ve ev konutları olmak üzere iki ayrı hesaplama yöntem şekli ortaya çıkmış olur.

Kira Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır ? Hangi Durumlarda Ödenmez ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.