Kara Liste Nedir ? Kara listeye kredi

3 265

Kara liste günümüzün korkulu rüyası. Hatta kabusu. Aslında resmi olarak böyle bir olay yok. Yani öyle bir ibare yok. Halk dilinde kara liste, kırmızı liste, gibi ibarelerle tanımlanmakta. Sicili kötü ve kanuni takiplere takılmış, bundan ötürü de kkp puanı düşmüş kişiler, bu ismi kullanıyor. Aslında Kredi Kayıt Bürosu bu duruma verdiği isim ise şu ” Çok Riskli” yani çok riskli sınıfa giren vatandaşlarımız asla ama asla kredi kullanamaz anlamında. Açıklaması da şöyle.

Kişi kredi kullanıyor fakat kredilerini zamanında ödemiyor. Hatta hiç ödemiyor. Düşünün ki, birinden borç alıyorsunuz ve bir daha borcunuzu ödemiyorsunuz. Borcunuzu ödemediğiniz kişiden bir daha gidip borç alabilirmisiniz. Benzetme aynen bu şekilde olmasa da yakın bir durum. Kredi kayıt bürosu burada noter görevi görmekte.

kara liste nedir

Kara Liste Nedir ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi. Liste daha önce banka kredi ve kredi ürünleri kullanan ve düzenli ödeme yapamayan yada hiç ödemeyen kişilerin bulunduğu bölümdür. Bu bölümde ki kişiler kredi skorları yükselmeden kesinlikle kredi kullanamazlar. Bu raporların 5 yıl boyunca tutulduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bu kayıtları bünyesinde tam 5 yıl boyunca muhafaza ediyor.

Yukarıda belirttiğimiz gibi. Burada Kredi kayıt bürosu noter görevi görmekte. Siz başvuru yaptığınızda, bankanız önce kredi kayıt bürosundan online ortamda Kredi Kayıt Bürosunun verilerine bakıyor. Yani sizin hakkınızda bulunan kayıtlara bir diğer değişle istihbaratınızı istiyor. Anlık olarak tc kimlik numaranızı giriş yaptığında otomotik olarak bankacının önüne seriliyor. Verilerinize yani istihbaratınıza bakıp size kredi verip veremeyeceğinizi tescil ediyor.

kara liste çıkılırmı

Kara Liste den nasıl çıkabilirim…

Evet biz halk dilinde kara liste diye isimlendirmeye devam edelim. Bu listeye ismi yazılan kişiler yani çok riskli sınıfa düşenlerin tabi ki de bu listeden çıkma puanını yükseltme söz konusu olabilmektedir. Zaman içerisinde düzenli ödeme ile puanınız yükseliyor. Ve yine kredi kullanabilme şansınız doğuyor.

Ümitsizliğe kapılıp bir daha kara listeden çıkamam diye içinizi karartmayın. Bizim size tavsiyemiz düzenli ödeme periyodu çizin. Ve mümkünse banka hesaplarınıza yada varsa eğer kredi kartınıza otomotik ödeme talimatları verin. Ve sanal ortamda paylaşılan kredi skoru yükseltme taktiklerini aynen uygulayın. Kısa sürede kredi skorunuz düzelecek ve kredi çekebilecek duruma geleceksiniz.

Şimdilik anlatacaklarımız bu kadar. Sormak istediklerinizi konu altında bulunan yorum bölümünden bize ulaştırabilirsiniz.

Hoşçakalın…

3 Yorumlar
 1. Cialis Diyorki

  Açıkçası web siteniz gibi ancak yazılarınızın birkaçında yazım denetimi yapmanız gerekir.
  Birçoğu heceleme problemleriyle doludur
  ve gerçeği bilgilendirmeyi çok zahmetli buluyorum, ancak bir daha kesinlikle tekrar geleceğim.

 2. Abuzer Diyorki

  Ben kara listedemiyim değilmiyim nasıl anlarım.

 3. Ciks adam Diyorki

  Kara liste dedikleri şey kredi çekip ödemeyenler mi oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.