Kara Liste Kredi imkanı

0 170

Adından da anlaşıldığı gibi kara liste bir çalışanın gelebileceği en son nokta.Allah kimseyi kara listeye düşürmesin.Sadece bankalar değil akraba,eş dost ve arkadaşların bile hemen seni kara listeye eklerler.Bundan kurtulmanın tek yolu borçları ödeyip bundan sonraki ödemelerimizi düzenli bir şekilde yapmak.

Ancak bu biraz zaman alabilir.Yani bankaların istediği risk raporunu yada kredi puanı diye adlandırdıkları kredi notu bizi bayağı yorar ve aylarca düzenli ödemeler yapmak zorunda kalırız.İş borçları kapatmakla bitmiyor tabi ki. Zaten amaç kredi çekip bu borçları kapatmak.Dediğim gibi bunun için bir çok şart koşarlar.

Kara liste Kimi Kapsar

Kredi sicil kaydı diye bilinen raporlama tüketicilerinin kredi ve kredi kartı ödemelerinin finans kurumları için ileride kullanılmak üzere TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan referans bir uygulama. Burada ödemelerinde gecikmeye düşmüş veya yasal takibe alınmış tüketiciler riskli ve kötü sicilli olarak görülürler. Bu da halk arasında Kara Liste olarak adlandırılmaktadır.

Risk Raporu

Risk raporu kısaca kişinin daha önce kullandığı kredi ve kredi kartlarının ödeme tablosu göz önünde bulundurularak yapılan bir detaydır.Bankalar kendini sağlama almak için özel yada tüzel kişilerden bunu talep ederler.Artık bu eskisi gibi zor bir işlem değildir .E-Devletten bile almak artık çok kolay.yada aşağıda ki imkanlardan yararlanabilirsiniz.

TBB Risk Merkezi 444 99 69 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Şahsen, posta, e-posta yoluyla https://www.riskmerkezi.org/tr başvuru yapılabilirsiniz.

Ayrıca KKB web sitesinden http://www.kkb.com.tr/risk-raporu.aspx bu link üzerinden  formu doldurarak düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicil bilgileri kişinin bankalardan kullandıkları aktif kredi kartı, krediler, kredili mevduat hesapları ve kefil oldukları krediler ile son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerini kapsar. Yasal takibe alınmış fakat ödenmemiş krediler, 5 yıldan daha eski olsa bile bu bilgi sicilde yer alır.

Yasal Takip

Zaten bütün mesele yasal takip sürecinden sonra başlar.Haklı yada haksız ol,yada birine kefil ol.bankalar ödeme yaptığın yada yapmadığın tabloya bakar.Bir kaç uyarıdan sonra sana ulaşılamamış yada ödeme yapmadığın anlaşıldıktan sonra başlayan bir süreçtir.

 KARA LİSTEDE OLUP OLMADIĞIMI NASIL ÖĞRENİRİM?

Kredi almak istediğiniz bankadan veya Türkiye Bankalar Birliği Risk merkezi veya Kredi Kayıt Bürosuna bireysel başvuru yaparak listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKARIM?

Eskiden kara listeden çıkmak oldukça zordu.En az beş yıl beklemek ve beklerken kredi ve kredi kartlarını düzenli ödemek gibi koşullar vardı.Oysa şimdi borçlarını ödedikten kısa bir süre sonra,birkaç düzenli ödemeyle tekrar kredi puanını arttırma imkanımız var.Bu hem bizim hemde bankalrın işine gelmekte.

KREDİ SİCİL AFFI BAŞVURUSU NEREYE YAPILACAK?

Yeni yasa bankalara tavsiye niteliğinde olduğu için bu yasadan yararlanabilmek için kredi borcunuz olan bankaya borcunuzu ödemek dışında özel bir şey yapmanıza gerek yok.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.