Kadın Girişimciler İçin Hibe Ve Kredi Miktarları

0 39

Karın girişimcilerin artırımını sağlamak amacıyla KOSGEB destek programları öncelik olarak kadınların başvurularını değerlendiriyor. Erkeklere oranla sayısı az olan kadın girişicimler için hibe ve kredi miktarları işletme açmalarına ve üretim yapmalarına teşvik edilmesi için ayrıcalık tanınıyor. İşletme açmak isteyen kadınlar için devlet destekli krediler %70-%80 oranlarına kadar sağlanıyor. İstihdam sağlamak amacıyla sunulan avantajlar ekonomik anlamda gelişimi de etkileyerek sonuçlarını vermeye başlamıştır.

Hibe Ve Kredi Miktarları Ne Kadar

Kadın girişimciler için hibe ve kredi miktarları işletme açılışı için yaklaşık 3 bin liradır. Kuruluş döneminde alınan makine ve teçhizatlar için harcanan para 15 bin liradır ve geri ödemesizdir. Bunun dışındaki giderler için hibe miktarı geri ödemesiz olarak 12 bin liradır. Sabit olarak verilen yatırım desteği ise 70 bin lira civarında ve faizsiz olarak geri ödemelidir. Bu oranlar kadın girişimciler için verilen üst limit desteğidir.

Girişimcilik Kursları Nedir

Ülkemizde bu alanda eğitim verilmesi işletme açmak isteyen ve işletme sahibi olanların bilgi sahibi olmaları açısından gerekli programlardan biridir. KOSGEB’in açtığı girişimcilik programları sayesinde işletmenizi ayakta tutmak ve kazanç sağlamak için gerekli eğitimler verilir. Bu eğitimler sonrası sertifika alarak girişimcilik programını bitirmiş ve KOSGEB hibe ve kredileri için başvuru şansınız bulunur.

Girişimcilik Kurslarına Kimler Katılabilir

Girişimcilik kursları özellikle kadın işletmenlerin sayısını artırmak amacıyla KOSGEB başvuruları ile sağlanır. Kurslara genellikle %70 kadın %30 oranında erkek girişimci alınarak eğitim verilir. Bu kurslara daha önce katılmamış olmanız, bazı iş fikirleri için 18 ve 41 yaş aralığında olmanız yeterlidir. Daha önce KOSGEB için müracaat edip sözleşmenizi feshetmeniz durumunda belli bir süre bu programdan yararlanamazsınız.

Hibe ve Kredilerden Faydalanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kadın girişimci sayısını artırmak için KOSGEB destekli programlar yatırımlarına devam ederken projelere erkek adaylar da başvurabilir. İşletme açmak ya da hazırda bulunan işletmesini büyütmek isteyen adaylar KOSGEB’e başvurarak girişimcilik kurslarına bitirmeleri gerekir. Kredi ve hibe miktarları işletmenizin boyutuna göre değişiklik gösterebilirken hibe oranları geri ödemesi olarak 50 bin TL, kredi miktarı ise faizsiz ve geri ödemeli olacak şekilde 100 bin TL’ye ulaşır.

Kadın Girişimciler İçin Hibe Ve Kredi Miktarları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.