İdari Takip Nasıl Olur?

0 59

İdari Takip Nasıl Olur?

Borcunuz bulunan  bankaya , verdiğiniz yani belirtmiş olduğunuz süre zarfında ; bankaya olan  borçlarınızı düzenli aralıklarla ödemeniz gerekiyor. Banka kredisi kullandığınız zaman; otomatik olarak ödemeleriniz aylık periyotlarla olur ve sizin aracılığınızla belirlenmiş sabit bir tarihte her ay  banka kredi ödemenizi talep eder.

Eğer banka kredisi değil de; kredi kartı kullanıcısıysanız;  kredi kartınız ile yaptığınız tüm alışveriş harcamalarınız ve taksit miktarlarınız da o ayın kendi ekstresine yansıtılır.Ekstre kesim tarihinizi de yine siz belirler ve bankaya iletirsiniz. Kredi kartı borç ödeme süreciniz ise; ekstrenin kesim tarihinden en geç 10 gün sonrası ise ödeme yapmanız gereken olan zaman zarfıdır.

Kredili mevduat hesaplarında ise durum biraz daha değişiktir.Kredili mevduat hesabınızdan harcama gerçekleştirdiyseniz, harcadığınız limit miktarı kadar günlük olarak faiziniz işlemeye başlar. İşleme alınan bu faiz oranlarını, her ayın belirli günlerinde düzenli olarak ödemeniz gerekir.Bahsedilen bu ödemelerinizi gerçekleştirmediğiniz takdirde; yada ödemelerinizde gecikme olduğunda ilk adım olarak kredi notunuzda yada diğer adıyla kredi puanınızda düşme yaşanır.

Ödeme sürecini ne kadar geciktirirseniz, gecikme durumu kredi notunuza o kadar etki eder. Ancak bu durum en fazla 90 ay sürebilir.90 günlük gecikme süresini aştıktan sonra, bankalar sizin hakkınızda idari takip işlemini başlatma hakkına sahiptir ve otomatik olarak başlatabilirler. İdari takip işlemi başladığı zaman yada idari takip sürecine yaklaştığınız zaman bankalar sizinle iletişime geçer ve çözüm üretmeye dayalı bir görüşme gerçekleşir.
bu çözümlerden biri borcunuzu yeniden yapılandırmaktır. Borcunuzu tekrar yapılandırmak ve ödemelerinizi kolaylaştırmak için talep edilen bu görüşme en fazla 12 aylık bir döneme yayılır. Toplam borcunuzu b bankalara 12 aya bölerek ödemeye başlayabilirsiniz. Fakat belirtmek isteriz ki; bu 12 aylık süreçte yaptığınız her ödemeye ayrıca faiz tutarı da dahil olur.

İdari Takip Nasıl Olur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.