HSBC İban Numarası Nasıl Sorgulanır ?

0 41

Iban; Uluslararası bir standarda bağlı olarak oluşturulan, yapılacak olan para aktarma prosedürlerini daha süratli, hatasız ve basit bir şekilde sonuçlandırmak hedefi ile oluşturulan bir hesap numarasıdır. Avrupa Birliği düzenlemelerine göre oluşturulmuştur.

Iban otuz üç (33) Avrupa üklesinde kullanılıyor. Topamda yirmi altı (26) haneden oluşmaktadır. Bunlardan il ikisi ülke kodumuzu ifade eden “TR”dir. Geriye kalan yirmi dört (24) hane ise sayısal ifadelerden oluşur. Örnek olarak “TR56 00151 0 0090087594783348” verebiliriz.

“Iban”ın açılımı; (International Bank Account Number)’dır.

HSBC Bankasından Nasıl IBAN Sorgulanır?

  1. Öncelik ile hesabınıza ait olan banka şubesine gidip talepte bulunabilirsiniz. Bu prosedür amacıyla kimlik numaranız ile beraber banka şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.
  2. HSCB Iban numaranızı öğrenmek amacıyla mobil bankacılık alternatifini kullanarak da öğrenebilirsiniz. Bunun amacıyla yapmanız gereken tek şey, bankanıza ait olan müşteri hizmetleri telefonunu arayıp yetki sahibi personelle görüşme sağlamak olacaktır.
  3. İnternet bankacılığını kullanıyor iseniz ve bankanıza ait olan mobil program cihazınızda sahip olunan ise, hesaplarım butonuna basarak Iban numarası bilgisine ulaşmanız mümkündür. Bu prosedür yardımıyla şubeye gitme zAhmeti ve müşteri hizmetleri ile görüşme sağlama benzerlerinden daha süratli bir şekilde prosedür gerçekleşir.

Havale ve EFT yani yapılacak olan tüm para aktarma prosedürlerinde rastgele bir sorun ile karşılaşılmaması amacıyla prosedürlerde kesinlikle iban numarası kullanılmalıdır. Bu sayede prosedür yanlışsız bir şekilde, çok basit ve vakit tasarrufu sağlanarak gerçekleştirilmiş olur.

Havale Nedir?

Havale, kullansak da kullanmasak da gerektiğince aşina olduğumuz bir banka terimidir. Aynı bankaya ait olan hesaplar arasında gerçekleştirilebilen para aktarma prosedürlerine “havale” denir. Hesap sahibinin onayı ile prosedür gerçekleşir. Bankaya göre de prosedür ücreti farklılık gösterebilmektedir.

EFT Nedir?

Farklı bankalara ait olan hesaplar arasında ( örneğin; alıcı Akbank, gönderici HSCB) oluşturulan tüm para aktarma prosedürlerine EFT denir. Açılımı; Elektronik Fon Transferi’dir. Kişiler ve kurumlar arasında, internet üstünde oluşturulan aktarma prosedürlerinin yapılmasını sağlar. Resmi tatil günleri dışında ve sabah 8.00, akşam 17.00 saatleri arasında prosedür yapılabilir.

HSBC İban Numarası Nasıl Sorgulanır ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.