Her Başvuru Kaç Puan Düşürür ? KREDİ NOTU 2019

0 1.400

Her Başvuru Kaç Puan Düşürür ? Kredi Notu Hesaplama Başlıklı yazımızda siz değerli okurlarımıza başvuru yapıldığında kaç puan düşer ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Kredi notu hesaplanırken tabi ki de kredi arayış yüzdesi dikkate alınır. Çok başvuru yaptığınızda aslında hiç bir şey olmaz diye önümüze gelen tüm bankalarda sms yoluyla başvuruda bulunuruz. Halbuki her başvuruda kredi puanınız düşer. Olumlu yada olumsuz sonuçlansın hiç farketmez. Aynı şekilde kredi kartı başvurusu yaptığınızda da puanınız düşer. Şimdi konumuzu biraz detaylandıralım.

Kredi Başvurusu Kaç Günde Silinir

Sizler her kredi veya kredi başvurusunda bulunduğunuzda bu Kredi Kayıt Bürosundaki sicilinize anında işler. Merak etmeyin bunlar sonsuza dek tutulmaz. Belirli bir süresi vardır. O süre dolduğunda otomatik olarak silinir ve sicilinizde gözükmemeye başlar. Yani kısa sürede kurtuluyorsunuz. Bu süre resmi açıklamalara göre 6 ay olarak belirlenmiştir. Yani bu gün itibari ile 180 gün önceki başvurunuz otomatik olarak silinecektir. Son 180 gün içinde hiç başvuru yapmadığınızda yeni kredi açılışı bölümünde yüzde sıfır görünecektir. Bu da kredi notunuzun yükselmesi için oldukça güzel bir adımdır.


Her Başvuru Kaç Puan Düşürür

Kredi Notu Sorgulama Puan Düşürür mü ?

Gelen sorulardan biriside bu yöndedir. Kredi notu sorgulama puan düşürür mü ? Bu konuda evet düşürür diyenlerde var hayır düşürmez diyenlerde vardır. Ama resmi açıklamalar ise kredi notu sorgulama kredi puanını düşürmez yönündedir. Yani gönül rahatlığıyla kredi notunuzu istediğiniz dakika sorgulayabilirsiniz. Kredi notu sorgulama ile ilgili Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama – Öğrenme konumuzu inceleyebilirsiniz.

Her Başvuru Kaç Puan Düşürür

Asıl konumuza gelelim. Siz her yaptığınız bir başvuruda 20 puanınız düşer. Yani 5 defa kredi başvurusunda bulunduğunuzda 100 puanınız düşecektir. Ve aynı anda yeni kredi açılışları bölümünde ise yüzdeniz artacak buda banka yetkililerinin içine kuşku düşürecektir. Yani sizin için negatif bir durumdur. Mümkün olduğunca bankaya giderek müşteri temsilcisi aracılığıyla yeni kredi başvurularında bulunun. Çünkü durumunuz müsait değilse başvuru yapmadan direk olarak temsilci size kredi çıkarmı çıkmazmı söyleyecektir. Bu sizin için artı bir durumdur. En azından bana kredi çıkar mı diye meraktan sms ile kredi başvurularında bulunmamış olursunuz.

Kredi Kartı Kredi Notunu Etkiler mi ?

Böyle bir soru ile karşılaştığımız olmuştu. Bu sorunun yanıtı aslında çok basittir. Kredi kartı da aynı şekilde kredi gibi her ay raporları tutulur. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız kredi kartınızı aktif olarak kullanın. Ve zamanında ödeyin. Kredi notunuzun düşmesinde etkin rol oynadığı gibi yükselmesinde de en etkin yollardan biridir. Kredi kartınızın eksre borcunu zamanında ödemediğinizde puanınızı etkileyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.