Eşinin Borcu Nedeniyle Kredi Notum Düşer mi?

0 89

Eşinin Borcu Nedeniyle Kredi Notum Düşer mi? Ülkemizdeki banka borçlarının durumuna ait kısa bir inceleme yapan her tüketici, bu kısacık incelemeden dahi ciddi problemlerın baş gösterdiği kararına varabilir. Bu konum satın alma gücünden fazla harcama yapma alışkanlığının giderek artması ile kolayçe açıklanabilir, ancak bankalar nezdinde bu durumun neticeları çok daha farklı yorumlanmaktadır.

Eşinin Borcu Nedeniyle Kredi Notum Düşer mi?

Mevcut piyasa koşullarında kredi ve borç veren her bankanın aldığı risk her geçen gün artmaktadır, dolayısıyla sağlanan krediler mevzusunda yalnızca faizle değil çeşitli teminatlarla da önlem alınmaya başlanmıştır. Bu teminatlar mal ipoteği, bloke vb. Olabileceği benzer biçimde kefil yahut eş imzası da olabilmektedir. Ek olarak mesken kredisi başta olmak üzere evli olan herkesin çoğu kredi ürününden yararlanabilmek için eşinden de imza alması gerekir. çünkü kanunlar gereği borç, aile için de bağlayıcı niteliktedir.

Kredi notunun ya da eşin bankalarla olan finansal ilişkisinin eşi de bağlayıcı yapabilmesi çekilmek istenen kredinin türü ve toplam miktarıyla oldukça yakından ilgilidir. Bu durumda eşimin borcu sebebiyle kredi çekebilir miyim? Sorusunu tek celsede evet yahut hayır olarak cevaplamak yanlış olacaktır. Konut kredisi çekilecekse eşin kredi notu kredi çekmenin önünde bir engeldir, ancak miktara ve vadeye bağlı olmakla beraber ihtiyaç yahut araç kredisi için eşin kredi notuyla alakalı bir sorgulama yapılmayabilir.

Eşimin kredi notu benim kredi notumu düşürür mü?

Eğer kullandığı kredilere kefil olmadıysanız eşinizin kredi notunun düşük olmasının sizin kredi notunuz üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Bilindiği gibi kefil olunan krediler söz mevzusu ödemelerden krediyi kullanan kişi kadar görevli olunmasını gerektirir.

Eşimin kredi notu düşük kredi çekebilir miyim?

Eşin kredi notu düşükse kredi tahsis etmeden önce hane geliri araştırması yapılır. Burada eşin ve kredi başvurusu icra eden bireyin gelirleri, finansal durumları ve geçmiş dönemde bankalarla girmiş olduğu ilişkiler kontrol edilir. Eğer başvuru iletilen krediden doğmuş aylık taksitler kolaylıkla karşılanabilecek durumdaysa finansman herhangi bir sorunla karşılaşmadan tahsis edilebilir. Fakat aylık gelir ile ödenmesi ihtiyaç duyulan taksit meblağı içinde pek ayrım yoksa kredi yüksek ihtimalle onaylanmayacaktır. Halbuki eşin kredi notu yüksek olsaydı gelirle aylık taksit arasında ciddi bir ayrım olmasa da alakalı kredi başvurusunun onaylanma ihtimali çok daha yüksek olacaktı.

Yasal takipteki eş

Yasal takibe giren eşin borcu konusunda kredi başvurusu yapacak şahıs de çeşitli olumsuzluklarla karşılaşır. özellikle konut ve araç kredisi başvuruları yalnızca çünkü dahi reddedilebilir, sadece düşük miktarlı ihtiyaç kredisi tahsis edilmesi yeniden de olası olabilir.

Ortak kredi notu

Hane içerisinde yaşayan her kişinin bankacılık kayıtları tutulur ve saklanır. Bu kapsamda bir kredi başvurusu yapıldığında hanede yaşayan herkesin finansal geçmişi ve aylık geliri hesaplanarak hanenin yakaladıği aylık gelirle kredi başvurusundan doğan aylık taksit tutarları kıyaslanır. Eğer aylık gelir ile kredi taksit tutarları arasında ciddi bir fark varsa eşin kredi notunun düşük olması olumsuz tesir yaratmayacak, istek edilen kredi kısa süre içerisinde tahsil edilebilecektir. Yeniden de mümkünse kredi notu düşük eşin gelir ve bilgi beyanından olabildiğince kaçınmakta fayda vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.