Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller mi?

0 140

Eşin veya hane halkının kredi notlarının kredi talebini etkileyip etkilemeyeceği dört gözle beklenen ve sıkça sorulan bir sorudur. Aslen bu sorunun cevabı bireyin çekeceği kredi türüne, miktarına, müracaat yapılan finans kuruma ve kredi notuna nazaran değişiklik gösterir. Sadece, her durumda eşin veya hane halkının düşük olan kredi notu az ya da çok kredi talebini etkilemektedir.

Eşim yasal takipte kredi kullanabilir miyim?

Eş olma durumunu kredi veren kurumlar daha fazla ortak gelir ve gider dengesi açısından değerlendirmektedir. Kredi ödemeleri de bir gider kalemi olmasından dolayı finans kurumları olası oldukça eşin gelirini ve kredi notuna da incelemek ister. Sadece, bu durumun bir istisnası olarak bazı bankalar düşük tutarlı ihtiyaç kredilerinden eşin gelir ve kredi notunu değerlendirme gereği duymuyor. Bu durumun bir kararı olarak, eşin kredi notu çok düşük dahi olsa kredi kullanılmasında sıkıntı olmayabiliyor.

Kredi veren kurumların çoğunlukla eşin kredi notunu görmek istemelerinden dolayı, eşi aktif bir yasal takip niteliğinde olan bir kişinin kredi kullanması gerçekten zordur. Daha net olarak anlaşılması için özetlersek, açık yasal takip edeni geçindiren bir kişinin eşi sadece bazı kredi veren kurumlardan ufak tutarlı ihtiyaç kredisi çekebilir. Yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi, mesken, taşıt gibi kredilerin çekmesi çok zor ve kural dışı bir durumdur.

Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller mi?

Eşimin kredi notu düşük, kredi kullanmama mani olur mu?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki kredi notu düşük olan bir kişi ile aktif yasal takip durumunda olan bir şahıs arasında kredi veren kurumların değerlendirmesinde efsunk farklılıklar bulunur. Etken yasal takipte olan bir şahıs, finans kurumları için en riskli grup içinde kabul edilerek kredi değerlendirmesi yapılamaz iken, kredi notu düşük olan kişi gelirine nazaran değerlendirme ölçütleri içerisinde olabilir. Değerlendirme ölçütlerinin arasında olması ve kredinin asıl borçlusunun kendisi olmamasından dolayı, kredi talebinin onaylanma ihtimali daha yüksektir. Doğal bu durum içerisinde kredi talebinde bulunan eşin, kredi notunun yüksek olması da çok önemlidir.

Kredi notu düşük olan hane halkı bireyini gelire dahil etmeyin

Özellikle konut kredilerinde aynı hanede yaşayan hane halkı geliri kredi veren kurumlar tarafında incelenmek istenir. Kanunen alınan tapuların da eş ile ortak olmasından dolayı kredi veren kurumlar eşin gelirine ve kredi notuna da bakmaktalar. Ancak, çocukların, anne ve babanın geliri kredi kullanmak isteyen bireyin daha çok kendi beyanına bağlıdır. Bundan dolayı geliriniz yeterli geliyorsa, hane halkında kredi notu düşük olan bir bireyin hasılatını kredi veren kurumlara beyan etmemek kredi talebinizin sorunsuz onaylanması için daha doğru bir yol olacaktır.

Kredi notunu yükseltmenin yolları

1- yasal takip kapatılmalı şayet eşin açıkta bir yasal takibi var ise öncelikle kapatılmalıdır. Aksi durumda kredi notu düzelmeyeceği için kredi veren kurumlar için hep en riskli grup içinde kalacaktır.

2- bankalar ile tertipli çalışma başlatılmalı Yasal takip kapatıldıktan sonrasında öncelikle kredi veren kurumlar ile yeniden etken bir çalışma başlatılmalıdır. Finans kurumları ile aktif ve tertipli bir çalışma olmadığı sürece kredi notu düzelmeyecektir. Bundan dolayı, otomatik ödeme talimatları kredi notu düşük olan eşin adına olmalı ve mümkünse limiti düşük dahi olsa bir kredi kartı edinilerek kullanılmalıdır. Bu sayede kredi notu zamanla terfi edecektir.

3- kredi notu düzelene kadar kredi başvurusu yapılmamalı Finansal kurumlara meydana getirilen her bir ret müracaat, kredi notunu olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sebepten kredi notu belirli bir seviyeye gelene kadar kredi başvurusunda bulunmamak, kredi notunun daha hızlı yükselmesi için doğru yol olacaktır.

Kaynak HesapKurdu.Com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.