Eft ve Havale Nasıl Yapılır ? ( Detaylı Açıklama )

0 41

EFT Nasıl Yapılır?

EFT, bir bankanın diğer bir bankaya yapılan para transferine denir. EFT işlemi yapmak isteyen bir kişinin karşı tarafın hesabının kendi kullandığı bankadan farklı bir bankadan olması gerekir. EFT işlemin de yapılan tutarlar alıcının hesabına ise mesai saatleri içerisinde geçer. Mesai saatleri olarak bilinen durum ise hafta içi yani pazartesi ile Cuma arası olup, saat 10:00 ile 16:00 arasında geçiş sağlanır. Fakat sizler EFT işlemini haftanın her saatin de talimat vererek hafta içi geçmesi için ön hazırlık yapabilirsiniz. Böyle durumlarda ise hesaba para geçişi için bakiyeniz in yeterli olması durumun da otomatik olarak talimat gerçekleşerek mesai saatlerinde para transferi sağlanır.

EFT Hafta İçi Tatil Günlerinde Kullanılır mı?

EFT, her zaman kullanılmış olan bir sistem olsa da bayram, yılbaşı gibi özel günlerde EFT işlemi talimat olarak alınır fakat karşı tarafın hesabına iş günü geçiş sağlanır.

Genel olarak bir örnek verilecek olursa sizin X bankasına ait kartınızdan karşı tarafın Y bankasına ait banka hesabına para transferi yapmak için gerekli bilgileri Pazar gecesi girerek işlemleri yaptınız. İşte tam olarak bu işlem EFT talimatı olarak alınır ve hesabınızın yeterli olması durumun da ise eğer pazartesi günü özel bir gün değil ise yani resmi tatil bir gün değil ise pazartesi en geç sabah 10’da para transferi gerçekleşir.  EFT yapmak için iki tür sistem bulunmaktadır. Bu sistem iban numarası ile EFT olurken diğeri ise hesap numarası ile EFT olmaktadır.

İban Numarası ile EFT

İban numarası ile EFT işleminde gerekli olan bilgiler alıcının adı soyadı ve hesabına ait iban numarasıdır. Bu bilgiler ile EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap Numarası ile EFT

Hesap numarasına EFT işleminde ise gerekli olan bilgiler ise alıcının adı soyadı, banka adı, şube numarası, hesap numarası olup bu bilgileri doğru şekilde girmeniz durumun da EFT işleminiz gerçekleşir.

EFT Ne Kadar Sürede Geçer?

EFT işlemi mesai saatleri içerisinde yapıldıysa 1 dakika içerisinde en geç 5 dakika içerisinde hesaba geçişini yapar. Fakat mesai saatleri ve resmi tatiller içerisinde yapıldıysa geçişi en geç mesai başladığı gün sabah en geç 10:00 da geçişi sağlanır. Bir önceki konumuzda ”Havale ve Eft Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer ? Farkı Nedir ?” adlı konumuz ile’de sizlere detaylı bilgi vermiştik. Buradan sonra o yazımıza’da bakarak daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale, aynı banka içerisinde yapılan para transferlerine denir. Bazı kişiler havale ile EFT’yi karıştırmakta olup, EFT ise bir bankadan diğer bir bankaya yapılan para transferine denir. Örneklendirmemiz gerekir ise X bankasında Y bankasına yapılan para transferleri EFT olarak işlem görmektedir. Fakat X bankasından yine aynı banka olan X bankasına yapılan para transferi ise havale olarak bilinmektedir. Havale yapıldığı gün saat kaç olursa olsun aynı banka içeresinde yapıldığı için hemen geçer. Bunda hafta sonraları da dâhil olmak üzere 7/24 hesaba havale yapıla bilinir. Paranın geçmesi ise saniyeler alır. EFT’de yapılan para transferi sadece mesai saatleri içerisinde yani hafta içi saat 10 ile 4 arasında yapılmaktadır. Hafta sonu verilen EFT talimatları ise hesabınızda kayıtlı kalır ve göndereceğiniz tutarın yeterli olması durumunda ise karşı tarafa ulaşır. Örnek olarak verirsek eğer Pazar günü yapılan bir EFT talimatı Pazartesi günü mesainin başlaması ile karşı tarafın hesabına geçer.

Havale İşlemi

Havale işleminin yapılması için her iki hesabında aynı bankaya ait olması gerekmektedir. Her iki bankada aynı bankaya ait ise havale seçeneğini seçebilir ve işleminize başlayabilirsiniz.

Havale işlemini yaparken karşı tarafın bazı bilgileri gerekmektedir. Aslında havale işleminde iki şekilde gönderim şekli bulunmaktadır. Bunlardan birisi iban numarası ile gönderim olurken diğeri ise hesap numarası ile gönderim seçeneğidir. Bunlardan herhangi birisini seçmeniz paranın geçme süresini ya da havale işlemini etkilemez. Bu bankaların sizlere sunduğu kolaylıktır.

İban Numarası ile Havale Nasıl Yapılır?

İban numarası ile havale aynı bankaya sahip iki hesaptan karşı tarafın iban bilgilerini ve hesap kimin ise o kişinin isim soy isminin olması gerekmektedir. İban numaraları kartın üzerinde yazmaz. İban numarasını öğrenmek isteyen bir kişi ise cep bank, bankadan alınan banka cüzdanı ve ATM gibi seçeneklerden yararlanarak kendisine ait iban bilgilerini öğrenebilir. Bu iban bilgileri ve isim soy isimi bilen kişi kolaylıkla iban numarası ile havale işlemini seçerek gerekli olan iban, isim soy isim ve tutarı yazarak gönderim işlemini sağlar.

Hesap Numarası ile Havale Nasıl Yapılır?

Hesap numarası ile havale ibandan farklı olarak hesap bilgilerinin öğrenilmesi gerekir. Hesap numarasına havale işleminde gerekli olan bilgiler ise isim soy isim, banka adı, şube numarası ve hesap numarasıdır. Bu bilgiler ise yine kartın üzerinde bulunmaz. Bunlara ulaşmak için ibanda olan yöntemleri kullanabilirsiniz.

Havale Nereden Yapılır?

Havale yapmak için kullanacağınız aslında birkaç yöntem vardır. Bunların arasında yer alan ve en sık kullanılanı ise cep bank’dır. Hesap bilgilerinizle birlikte indirdiğiniz bankanıza ait uygulamadan giriş yaparak hesabınızda bulunan paradan havale işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun dışında ise ikinci olarak en sık kullanılan sistem İnternet bankacılığı olup, bunu ise İnternet’ten bankanızın adresine girerek ve hesap bilgileriniz ile giriş yaparak kolaylıkla yapabilirsiniz. Bankanızın ATM’sinden de havale işlemini yapabilir ve bu şekilde başarılı şekilde karşı tarafa gönderimi sağlayabilirsiniz.

Eft ve Havale Nasıl Yapılır ? ( Detaylı Açıklama )

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.