E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Yapılır mı

0 80

E Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulaması Tüketicilerin geçmiş dönemlerde bankalarla girmiş olduğu ticari ilişkilerden doğmuş sorumluluklarını ne aşama yerine getirdiğini idrak etmek amacıyla kredi kayıt bürosu (kkb) tarafınca kayıt altında tutulan kredi notu çeşitli kanallar aracılığıyla sorgulanabilmektedir. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen tüketicilerin ise konu hakkında bilmesi gereken bazı detaylar vardır.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Yapılır mı

Kredi notu nasıl öğrenilir?

Kredi notunun tüketicilerin anlayabileceği bir halde raporlaştırılması ve sunulması işlemi için findeks isimli bir oluşum hayata geçirilmiştir. Laf konusu müessese, kkb ve bankalardan edindiği bilgileri bir araya getirir ve tüketicilerin anlayabileceği oldukca sade bir rapor oluşturur. Hangi müessese ya da kişi kredi notu bilgisini paylaşıyor olursa olsun bunun için findeks’i kullanmak durumundadır.

Bu kapsamda tüketicilerin kredi notunu öğrenmek için başvurabileceği müessese findeks’tir. Ama telefon operatörleri ya da bankalar vesilesiyle da kredi notunun öğrenilmesi mümkündür.

Anasayfa > e devlet > e devlet üzerinden kredi notu sorgulaması nasıl yapılır E devlet üzerinden kredi notu sorgulaması iyi mi yapılır
Tüketicilerin geçmiş dönemlerde bankalarla girmiş olduğu ticari ilişkilerden doğan sorumluluklarını ne derece yerine getirdiğini algılamak amacıyla kredi kayıt bürosu (kkb) tarafınca kayıt altında tutulan kredi notu çeşitli kanallar vesilesiyle sorgulanabilmektedir. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen tüketicilerin ise mevzu ile alakalı bilmesi gereken bazı detaylar vardır.

Bu kapsamda tüketicilerin kredi notunu öğrenmek için başvurabileceği kurum findeks’tir. Fakat telefon operatörleri ya da bankalar vasıtasıyla da kredi notunun öğrenilmesi mümkündür.

Findeks haricindeki yöntemler genellikle findeks sorgulama bedelinin üzerine kendi komisyonlarını da eklemelerinden dolayı maliyetli olabilmektedir. Dolayısıyla en ucuz kredi notu sorgulama yöntemi findeks’tir.

E-devlet üzerinden kredi notu sorgulaması

Geçtiğimiz dönemlerde tbb tarafınca yapılan bir izahat neticesinde tüketicilerin kredi notlarını e-devlet üzerinden sorgulayabilmesi amacıyla çalışmalara devam edildiği duyurulmuştu. Fakat henüz e-devlet ve bankalar içinde mevzuyla ilgili bir protokol imzalanmadı. Dolayısıyla e-devlet aracılığıyla kredi notu sorgulaması yapmak şimdilik olası değil.

Telefondan kredi notu sorgulama

Kredi notu öğrenmenin en basit yöntemi sms ile sorgulama yapmaktır. Bu kapsamda tüketiciler doğum seneninı 1122’ye kısa bildiri olarak göndererek kredi notu sorgulaması yapabilir. Söz konusu ileti operatör fark etmeksizin 9 tl ile ücretlendirilmekte ve çok kısa bir müddet içerisinde neticelanmaktadır.

Bankadan kredi notu öğrenme

Bankaların web veya mobil bankacılık uygulamaları vesilesiyle kredi notu sorgulaması yapmak da mümkündür. Genellikle 9 tl – 15 tl aralığında değişen rapor ücretlerinin tahsil edilmesine istinaden pdf formatında hazırlanan kredi risk raporunun telefona veya bilgisayara indirilmesi olası olur.

Ücretsiz kredi notu sorgulanabilir mi?

ücretsiz kredi notu sorgulaması yapmak tüketici açısından olası değildir çünkü findeks’in bu şekilde bir uygulaması bulunmamaktadır. Kurumsal kimlikler ise özel abonelik paketlerinden yararlanarak toplu sorgulamalar için ödeme yapabilir ve bu kapsamda normalde ödenmesi gerekenden çok daha düşük bir bedelle kredi notu sorgulaması yapmak olası olur.

Kredi notu iyi mi yükselir?

Kredi notu sorgulaması yapıldığında geçmiş dönemlerdeki işlemlerle ilgili de oldukca detaylı malumat edinilmiş olmaktadır. Bu kapsamda kredi notunun düşük olmasına niçin olan şeyin borç ödemesindeki rötar mi, halen devam eden taksit ödemeleri mi, kara listeye girilmiş olması mı yoksa kredi limitinin tamamen kullanılması mı olduğu tespit edilebilir ve çözüm bulunabilir.

Mevcut borçların tertipli bir halde ödenmesi ve bankalarla daha çok muamele yapılması kredi notunun kısa zaman içerisinde yükselmesine yardımcı olacaktır.

Eğer halen kredi notu oluşmadıysa ne olursa olsun bir kredi kartı edinilmeli ve düzenli olarak kullanılmalıdır. 3 – 6 aylık kullanmasın sonucunda borcun tertipli olarak ödenmiş olması halinde yüksek bir kredi notu elde edilebilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.