Düşük Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir ?

0 218

Kredi raporunuzu incelediniz ve kredi notunuzun çok düşük bulunduğunu veya raporunuzda bir hata bulunduğunu düşünüyorsunuz. Böyle bir durumda kkb’nin web sitesinde yer alan alan kişi itiraz değerlendirme sistemi (mides) üzerinden itiraz etmeniz olası.

Kredi notunuza itiraz edebilmeniz için son bir ay içerisinde findeks yahut bankalar aracılığıyla kredi notunuzu öğrenmiş olmanız gerekiyor. Itiraz için findeks üzerinden aldığınız kredi notu raporunuzda yer edinen referans numarasını mutlaka vermeniz gerekiyor.

Kredi notunuza itiraz etmek istiyorsunuz ancak elinizde bir referans numaranız yoksa findeks üzerinden muayyen bir ücret karşılığında alabilir yada bir banka şubesinden rica edebilirsiniz. Ancak, banka şubeleri bu konuda size yardımcı olmak için çok fazla istekli olmayabilirler.

Düşük Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir ?

Alan kişi itiraz değerlendirme sistemi (mides)

Kredi kayıt bürosu’nun (kkb’nin), satın alan ve bankaların itiraz/teyit işlemleri için mides adında bir itiraz ve değerlendirme sistemi mevcut.

En çok 120 dakika arasında aşağıda belirtilen işlemlerin gerçekleşmesini sağlayacak şekilde hazırlanan mides şu şekilde çalışıyor:

• kkb’nizdeki olumsuz kayıtlar size gore hatalı ise bu itirazınızı başvurunuzun reddedildiği bankaya yapmanız gerekiyor. çünkü kredi kayıt bürosu direkt satın alan ile iletişim kurmuyor.
• banka sizin itirazınızı kkb’ye iletiyor. Kkb ise itiraz ettiğiniz negatif kaydınız hangi bankayı ilgilendiriyorsa durumu ona bildiriyor.
• hakkınızda olumsuz bilgiyi gönderen banka tekrar kredi hesaplarınıza bakıyor.
• kendi içinde konuyu değerlendirdikten sonrasında da sonucu kkb’ye iletiyor. Böyle kkb’de hatalı malumat var ise düzeltiliyor ya da eksiklik gideriliyor.
• kkb ise bu sürecin sonunda neticeyi öncelikle itirazınızı ilettiğiniz banka ile paylaşıyor.
• banka onaylama verirse size de vaziyet bildiriliyor ya da siz doğrudan itirazınızı yaptığınız bankadan sonucu öğrenebiliyorsunuz.

Mides üzerinde yapılabilecek işlemler

Risk tutanağı teyit: kredi notu raporunun doğruluğunun teyidi için kullanılır.

Risk tutanağı itiraz girişi: risk tutanağının referans numarası ile itirazın girildiği ksıcaklıkmdır.

Risk tutanağı itiraz sorgulama: girilmiş olan itirazların sonucunu görmek için kullanılır.

Banka şubesi aracılığı ile itiraz

Kredi notuna banka şubesi aracılığıyla da itiraz edilebiliyor. Itiraz için bankalar bireysel müşterinin kullandığı sistemin aynısı kullanıyorlar. Bundan dolayı sizin yada banka şubesinin kredi notuna itiraz etmesinin arasında bir fark bulunmuyor. Ancak referans numarası alınmasında sıkıntı olmayacağı için muamele kolaylığı yaratabilir. Ancak itirazınızı bireysel olarak sistem üzerinden online yapmanız her zaman işlemlerin daha hızlı ve kolay olmasını sağlıyor.

Öte taraftan banka şubeleri bu tarz işlemler ile kredi başvurusunda bulunmanız durumda ilgileneceklerdir. Doğrudan olarak itiraz etmelerini rica etmeniz durumunda çok fazla yardımcı olmak istemeyebilirler.

Itirazlar gerçekten işe yarıyor mu?

Kredi notu, belirli bileşenlerin oranlanması cevabında oluşan finansal geçmişinizin otomatik olarak değerlendirilmesidir. Geçmişinizdeki bilgiler ise müşterisi olduğunuz bankalar tarafınca merkezi sisteme iletilmektedir. Işte bu iletim sırasında ara sıra yanlışlıklar olabilmekte yada çözülmüş olan bazı problemler hala sistemde görünüp notunuza zarar verebilmektedir. Esasen itiraz sistemi de bu yanlışların olma olasılığı düşünülerek kkb tarafınca kurulan bir yapıdır.

Şayet kredi notunuzun seviyesi anlaşılmayacak bir derecede düşükse detaylı kredi raporunu edinip incelemenizi öneririz. Burada bankaların sisteme bildirdiği bilgilerde bir yanlışlık var ise düzeltme yapılabilir. Ancak kredi notunun hesaplanma şekline meydana getirilen itirazlar genel olarak olumsuz sonuçlanır. çünkü notlar dünyaca geçerli algoritmalarla hesaplanıyor ve üzerinde çoğu kontroller yapılıyor . Aslında bireysel kullanıcılar çoğu zaman sistemi besleyen hatalı bilgilere değil, sisteminin hesaplama şekline itiraz ettikleri için de itirazlar çok nadir olarak müspet neticeleniyor…

Kaynak: HesapKurdu.Com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.