Bankaların Öğrenci Kredi Kartı Limitleri 2019

0 60

Öğrenci kredi kartı limitleri ne kadardır? Öğrenciyim, bankaların kredi kartı limitlerini merak ediyorum! Diyen öğrenci kardeşlerimizde kredisicilim.com olarak bizler buradan güncel bilgiler sunuyoruz.

Öğrenci Kredi Kartları


Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş üniversite öğrencileri için bankaların kredi kartları bulunmaktadır. Bu kartlar sadece üniversite düzeyinde eğitim gören öğrenciler için geçerlidir. Önlisans, lisans ve yüksek lisans eğitimi alan tüm öğrenciler bankaların bu kredi kartlarına sahip olabilirler. Üniversite öğrencileri için bankalar genellikle düşük limitli kredi kartları vermektedir. Temel şart ise öğrenci olduğunun kanıtlanması ve 18 yaş üstü olmaktır. Tabii genel olarak kart başvurunda bulunanların kredi notu, kara liste sorgulama vs yapılmaktadır.

Bankaların Öğrenci Kredi Kartları Limitleri Nasıldır?


Ülkemizde faaliyet gösteren hem kamu bankaları hem de özel bankaların büyük bir çoğunluğu üniversite öğrencilerine kredi kartı vermektedir. Özellikle öğrenci kredi kartı olarak tanımlanan ve bu şekilde adlandırılan bu kartların limitleri yüksek değildir. Genellikle 500 TL ile 1,000 TL arası değişen limitlerle üniversite öğrencilerine kredi kartı verilmektedir. Çok yaygın olmamakla birlikte 18 yaşını geçmiş ancak üniversite değil de lise okuyan öğrencilere de kredi kartı verilebilmektedir. Öğrenci kredi kartlarının limitleri genellikle arttırılmaz ve okul hayatı boyunca hep aynı limitler vardır. Ancak bazı bankalar her yıl düzenli olarak öğrenci kredi kartlarında limit yükseltebilirler. Bu tamamen bir bankanın iç politikasıdır ve her hangi bir sınırlama yoktur.

Sektörün önde gelen bankalarının öğrenci kredi kartı limitleri ise genel olarak şu şekildedir.

İş Bankası öğrenci kredi kartları günümüzde 400 TL limitlidir. Daha önceki yıllarda banka 200 TL limitli olarak öğrenci kredi kartı vermekteydi. Ödemelerini düzenli yapan öğrencilere banka gerekli gördüğü takdirde limit artışı da yapabilmektedir.


TEB bankası da öğrencilere kredi kartı veren bankalar arasında yer almaktadır. Bankanın güncel kredi kartı limiti ise 400 TL’dir.


Ziraat Bankası öğrenci kredi kartı limitleri ise farklıdır. Banka lisans öğrencilerine 500 TL limitli olarak kredi kartı vermektedir. Bunun yanı sıra yüksek lisans öğrencileri için kredi karı limiti 1.000 TL’dir.


Akbank öğrenci kredi kartları limitleri ise 500 TL ile 1,000 TL arası değişmekte olup banka 18 ile 26 arası genç üniversitelilere kredi kartı vermektedir.


HSBC Bankası öğrenci kredi kartı limitleri ise 500 TL’dir. Banka gerekli gördüğü zamanlarda limit artışı yapmaktadır.


Vakıfbank öğrenciler için kredi kartı veren bankalar arasında yerini alıyor. 500 TL ile başlayan kredi kartı limitleri banka tarafından arttırılabilmektedir.


Yapı Kredi Bankasından da 500 TL limitli olarak öğrenci kredi kartı almak mümkündür.


Finansbank öğrenci kredi kartı vermektedir. 500 TL limitli kartlardan üniversite öğrencileri faydalanabilmektedir.


Garanti Bankası öğrenciler için kredi kartı vermeye yeniden başlamıştır. Önceleri 200 TL limitli olan kredi kartları öğrenciler için 500 TL’ye çıkartılmıştır.


Denizbank üniversite öğrencileri için de kredi kartı vermeye başladı. Denizbank üniversite öğrencisi kredi kartı limiti ise 400 TL’dir.


Üniversite öğrencileri bankaların kredi kartlarını bu limitlerle kullanabilmektedir. Bankalar bu limitlerde değişiklik yapabilirler. Bankaların bir kısmı bu kartlar için kart ücreti talep etmezken bazı bankalar yıllık 15 / 20 TL gibi küçük miktarda kart ücreti alırlar. Üniversite öğrencileri kredi kartı alırken buna ayrıca dikkat etmelidir. Öğrenciler sahip oldukları kredi kartlarını bilinçli kullanmalı ve ödemelerini düzenli yapmalıdır. Unutulmamalıdır ki limit düşük olsa da 1 gün bile geciken borçlar ileride karşımıza çıkmaktadır. Öğrenci arkadaşlarımızı buradan bir kez daha uyaralım, limitleri düşük olsa da kredi kartları dikkatli kullanılmalı, ödemeleri aksatılmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.