Bankaların Kredi Sicili Nedir ? ( Ayrıntılı Bilgi )

0 57

Banka Kredi Sicili Hakkında Bilmeniz Gereken Püf Noktalar !

İnsanlar günlük hayatlarında sürekli olarak para akışı içerisinde yaşarlar. Çalışırlar, kazanırlar, alırlar ve verirler. Bu döngü beraberinde birçok konuyu da getirmektedir. Bazı durumlarda ise insanlar kazandıkları paraları yetiremezler bu durumda ise borçlanma konusu ortaya çıkar. Borç alınır, geri ödenir döngüsü başlar. Ancak konu bireysel olarak ele alındığında borç alan ve geri ödeyemeyen arasında bir kargaşa çıkabilir. Günümüzde ise bankalar para ihtiyacı olan kişilere kredi adı altında para vermektedirler. Bunun adı ise yine günümüzde kredi kullanmaktır.

Krediyi Ödemezseniz Ne Olur?

İşte burada kredi sicil konusu kendisini ön plana çıkarır. Kredi kullandınız ya da kredi kartı kullandınız bu ürünlerin geri ödemelerini yapmadığınız her güne bankaların belirlemiş olduğu bir havuz sisteminde adınız olacağı için sürekli olarak negatif not alırsınız. Örneğin, 10 üzerinden değerlendirmek gerekirse sürekli olarak banka ürünlerinizi ödemediğinizde negatif – olumsuz puan almanız demek 10 puanı üzerinden düşmesi demektir. Bu düşüş belli bir noktaya geldiğinde kredi siciliniz tamamen bozulur. Sicilin bozulması demek bankaların ürünlerinden faydalanamamış anlamına gelmektedir. Bankalardan vadesiz hesap haricinde pek bir ilginiz bulunmaması demektir.

Peki, kredinizi ödemediğiniz zaman a da kredi kartınızın aylık ödemelerini yapmadığınız zaman sadece sicilinizin bozularak bu işten kurtulduğunuzu zannetmeyin. Ödeyemediğiniz tutar yüksek faizler eşliğinde haciz işlemlerine tabii tutulur. Sizin aylık taksitini ödeyemediğiniz borcunuz avukatlar tarafından tamamının istenmesiyle önünüze geri gelir. 10.000 TL olan borcunuz avukat ve dosya masrafları ile birlikte 15.000 TL olacaktır. Eğer krediniz ihtiyaç kredisi değil de taşıt ya da konut kredisi ise malınıza direkt olarak haciz işlemi uygulanacaktır. Bankalara olan borcunuzu ödeyemediğiniz zamanlarda KKB ( Kredi Sicil Kurumu ) olumsuz etkilenecektir denilen durum tam anlamıyla bu şekildedir.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankalara olan borcunuz tamamlandığında belli bir zaman dilimi geçmesi gerekir. Aynı zamanda bu zaman dilimi içerisinde bankalarla iletişiminizi koparmamanız gerekir. Mesela, kredi kartı alarak düzenli ödemeler yaparak bozuk olan sicilinizi düzeltmeye çalışabilirsiniz. Bazı durumlarda KKB affı adı altında çıkarılan kanun ve yasaların da etkisiyle kredi siciliniz temizlenebilmektedir.

Kredi Sicili Bozuk Olan Kişiler Kredi Kullanabilir mi?

Maalesef kredi sicili bozuk olan kişiler kolay bir şekilde kredi kullanamazlar. Ancak ihtimali çok düşük olan bir durum karşınıza çıkarsa ki buna mucize denir. Sıfırda iken, bitik ya da bazı insanların terimine göre batık duruma olan bir insana kredi verilmez. Kredi sicili bozuktur zaten mantığı ile yanına yaklaşan bile olmaz. Ancak olur’da bir yerden miras ya da farklı bir yöntemle parayı bulursanız bankalar zaten sizin peşinizi bırakmaz. Bizimle çalışın dercesine peşinizde olacaklardır. Esprili bir dille anlatımımız bu şekilde olsa da ihtimali çok zayıf konulardan birisidir. Bir önceki kredi sicili konumuzda sizlere ”Kredi Sicilim Kaç Ayda Düzelmeye Başlar” başlıklı yazımız ile’de detaylı bilgiler verdik. O konumuzu’da okumanızı tavsiye ederiz.

Bankaların Kredi Sicili Nedir ? ( Ayrıntılı Bilgi )

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.