Bankalar Neden Kredi Vermez ? Sebepleri Nelerdir ?

2 4.052

Bankalar Neden Kredi Vermez ? Sebepleri Nelerdir ? Bunları size maddeler şeklinde açıklamaya çalışacağız. Gün geçtikçe krediye duyulan ihtiyacın artmasıyla bankalar, ve ilgili diğer kuruluşlar kredi çekmeyi oldukça zor hale getirdiler. Bu durumda risk almamak için neredeyse kredi sicilinde en ufak bir detayı bile gözden kaçırmıyorlar. Biz size bankalar neden kredi vermiyor , ayrıntılarını vermeye çalışacağız.

Bankalar Kredi Vermiyor Nasıl Kredi Çekebilirim ?

1- Kredi Notunuz Düşük Olabilir : Bu en güçlü sebeplerden biridir. Genelde kredi notu sorgulama işlemi yapıldığında ortaya çıkan kredi notu tamamen kredi çekmenizin önünde en büyük engel olabilir. Şuanda 900 puanın altında kalan tüketicilerin kredi çekmesi neredeyse imkansız konumdadır. Puan durumu 1200 ün üstünde kalanlar ise gelir belgesi göstermeleri durumunda kredi çekme noktasında daha şanslı durumdadırlar. Eğer kredi çekemiyorsanız ve bankalar bana kredi vermiyor ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şey kredi notunuzu yükseltme yöntemlerine başvurmanızdır. Bununla ilgili olarak daha önce bir yazı paylaşmıştık dilerseniz bir göz atabilirsiniz. Kredi Notu Yükseltme Teknikleri %100 Çözüm

2 – Gelir Düzeyi ve Risk Durumu : Bankalar Neden Kredi Vermez sorusunun ikinci cevabı da budur. Bu sebepten ötürü de kredi çekemiyor olabilirsiniz. Genelde gelir ve gider düzeyini dengeleyemeyenler kredi ürünlerinden faydalanırken zorluk yaşayabilirler. Buna örnek olarak; 4.000 tl maaş ile çalışan biri olduğunuzu varsayarsak, konut kredisi yada araç kredisi kullanmış olduğunuzu düşünelim. Aylık taksitleriniz 2000 tl ve üzeri olduğu ve mevcut kredi kartı borçlarınız ve diğer gelir giderleriniz olduğu üzerinden düşündüğümüzde, yeni bir krediyi ödeyecek durumda olmadığınız düşünülür ve mevcut belgelenebilir geliriniz yetersiz kalmış görünecektir. Bu durumda bankalar yeni bir krediye sıcak bakmayacaklardır.

3- Kredi Kartı Borçlarınız : Eğer kredi kartı borçlarınız çok fazla ve yüksek limitli kredi kartınız bulunuyorsa ve mevcut limitin %70 üstünde bir harcama ve borç durumu görünüyorsa bu da gelir durumunuz göz önüne alınarak riskli müşteri sınıfına girmenize sebep olacaktır.

Saymış olduğumuz tüm bu sebepler kredi çekmek için başlı başına bir engel. Başta da belirttiğimiz üzere bankalar şuanda yeni kredi açılışına sıcak bakmamaktadırlar. Mevcut müşteri portföyleri ile devam etmek daha mantıklı bir tutum halindedir. Hatta şuanda bazı söylentilerde dolaşmakta. Bankalar kredi vermeyi durdurdu gibi asılsız haberler de dikkate alınmamasını öneriyoruz. Bankalar hiç bir zaman kredi vermeyi durdurmaz. Yeni kredi açılışları yapılıyorsa eğer bunlar genelde kredi notu yüksek ve kredi sicili temiz tüketiciler olmasında titizlikle takip edilmektedir. Yapılması gereken en önemli husus kredi sicilinizi temizlemek ve kredi notunuzu yükseltmek. Banka kredi vermiyorsa bize gelin gibi haberleri de dikkate almamanızı öneriyoruz. Bankaların kredi vermeyi zorlaştırması bazı fırsatçıların iştahını kabarttığı da göz ardı edilecek bir durum değil.

Özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biriside sürekli başvuru yapmamanızdır. Hele de başvuru sonucunuz olumsuz olduğunda puanınız düşecektir. Bankalar yeni başvuruların çok olmasını da çok dikkate alırlar. Bu konuda yazmış olduğumuz yazımızı da okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Her Başvuru Kaç Puan Düşürür ? Daha bilinçli bir tüketici olmak için araştırma yapmak bu aşamada yapılacak en önemli adımlardan biri olacaktır.

2 Yorumlar
  1. Ali Diyorki

    Kredi notum çok düşük kredi çekemiyorum ne yapmalıyım. orta riskli kredi notuna kredi veren bankalar varmı.

  2. Fırathan Diyorki

    2014 de hcbs banktan hacize girdim şimdi ne yapsamda kredi vermiyorlar. ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.