Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır ? 2019

0 11

okPek çok kişi çeşitli bankalarda hesaplar açtırıp bu hesaplarda pek çok tutarda parayı unutuyor. Bankalarda unutulan bu paralar on yıl herhangi bir işleme tabi tutulmazsa, bankacılık kuralları gereği unutulmuş kabul ediliyor ve bu paralar banka kasalarına devrediliyor. Yani artık unuttuğunuz paralar bankaların oluyor.

okZaman aşımına uğradığı kabul edilen ve on yıldır hiçbir işlem görmeyen paralar için öncelikle sahiplerinin hatırlayıp paralarına sahip çıkmaları için bir çağrıda bulunuldu. Yine de kimsenin arayıp sormadığı paralar banka kasasına devredildi.

Bankada Unuttuğunuz Paranız Varsa Nasıl Öğreneceksiniz?

okTürkiye Katılım Bankaları Birliği, on yıldır bankalarda işlem görmeyen paralar için bir ilan yayınladı ve bankalarda parasını unutan kişilerin isimlerini içeren bir liste hazırladı.

okBu listeyi kamuoyuna sunarak, vatandaşların bankalarda unuttukları paralarına sahip çıkmaları için son bir çağrıda bulundu. İnternet üzerinden bir bağlantı adresi paylaşarak bu adresten vatandaşların unuttukları paralarının olup olmadığını öğrenmelerini sağladı.

okBöylece sorgulama yaparak unuttuğu parası olduğunu öğrenen vatandaşlar paraları ile ilgili gerekli tasarrufta bulundular. Unutulan, sorgulanmayan paralar da banka hazinelerine devredildi. Eğer internet üzerinden öğrenemediyseniz, bankaların şubelerine bizzat giderek hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz.

Bankada Paranız Olduğunu Unutturmayan Bankacılık Anlayışı

okBankalarda herhangi bir miktarda para unuttuğunuz zaman -ki bu unutma süresi on yılı kapsar- on yıl dolmadan hemen önce çalıştığınız yahut üyesi/müşterisi olduğunuz bankalar sizlere mesaj, telefon yahut internet bankacılıkları aracılığıyla bildirimde bulunurlar.

okTüm uyarılara ve ilanlara rağmen paranızı almazsanız yahut paranız ile ilgili bir işlem gerçekleştirmezseniz, bu paralar banka kasalarına devrolur.

Bankada Unutulan Para Sorgulama Nasıl Yapılır ? 2019

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.