Güncel Banka Kredi Faiz Oranları …! 2019

0 28

Bankalar kredi dağıtabilmek için mevduat toplayarak fon oluşturur. Uluslararası piyasada Türk Parasının değer kaybetmesi ve mevduat oranlarının yükselmesi kredi fon maliyetlerinin yukarı çıkmasına ve kredi faiz oranlarının yükseliş göstermesine sebep olur.

Peki, kredi faiz oranları nasıl hesaplanır öte yandan kredi notu faiz oranını etkiler mi? Bu ve bunun gibi diğer farklı soruların cevabını bu yazımızda vermeye çalıştık.

Kredi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi faizleri taksit dönemleri, kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanmaktadır. Sadece faiz üzerine BSMV, KKDF vergiler, konut kredisi hariç olmak kaydıyla eklenir. Ödeme planları oluşturulurken ödemeler sabitleniyor ve aylık kredi taksit tutarları belirleniyor.

Kredi hesaplamak ve ödeme planı oluşturmak için kredi faiz hesaplama sayfasını inceleyiniz.

Kredi Gecikme Faizi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredinin gecikmesi durumunda yasal takip durumları dâhil en fazla kullanılan kredinin kullanıldığı faizin %30 fazla gecikme faizi olarak uygulanabilir. Örneğin; kredi faizi %1 ise en fazla %1,30 gecikme faizi uygulanabilir.

Krediyi Yapılandırmak İçin Faizlerin Ne Kadar Düşmesi Gerekir?

Kredi yapılandırma işleminden kazanç elde etmek için kullanılan kredi faizinden daha düşük bir faiz oranı ile yapılandırmak yeterlidir. Konut kredisinde erken ödeme cezası olsa da 2 baz puanlık düşüş genel olarak yapılandırmadan kâr elde edilmesi için yeterlidir.

Kredi Notu Kredi Faiz Oranını Etkiler mi?

Bankalar tarafından kredi faiz oranı batık ve geç ödenen kredilerde göz önüne alınarak belirlenir. Bu sebeple kredi çalışmaları düzgün ve kredi borcu az olan, yani kredi notu iyi ve batık riski az olan kişilere daha uygun faiz oranı verilebilir. Ancak bankaların çoğunluğu genel olarak kredi notu göre değişen değil, standart bir faiz uygulama yoluna gidiyor.

Kredi Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kredi maliyet oranı, kredi için katlanılan tahsis ücreti, vergiler, ipotek ve sigorta masraflarının faiz oranına dâhil edildiği yüzdesel bir orandır. Tüm masraflar dâhil edildiği için bankalar karşılaştırma için en doğru yoldur ve bankalar tarafından kullanıcıya bildirilmesi yasal bir zorunluluktur.

Kredi Kartı Faizleri Nasıl Belirlenir?

Kredi kartları için uygulanabilecek en yüksek faiz oranı Merkez Bankası (TCMB) tarafından 3 ayda bir açıklanan akdi ve gecikme faizleridir. Gecikme durumu dışında tüm işlemleri için ise akdi faiz uygulanabilir.

Ticari Kredi Faiz Oranları

Ticari kredi faiz oranları temelde bireysel kredi faiz oranları gibi belirlense de şirketin mali yapısına ve teminatlarına göre fazlaca farklılık gösterir.

Kaynak: Hesapkurdu.com – Kredi Faiz Oranları

Banka Kredi Faiz Oranları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.