Avrupa’ın Google ve Facebook İçin Telif Hakkı Reformu

0 195

Avrupa’ın Google ve Facebook İçin Telif Hakkı Reformu … ! BRÜKSEL (Reuters) – Çarşamba günü Avrupa Birliği ülkeleri, bloğun Google ve Facebook Inc’i yayıncılara haber snippet’leri için ödeme yapmaya ve YouTube’daki veya Instagram’daki telif hakkıyla korunan içeriği filtrelemeye zorlayan telif hakkı kurallarının elden geçirilmesini onayladı.

AB diplomatlarının çoğunluğu bu yenilemeyi kabul ederken, Finlandiya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Polonya anlaşmayı geri çevirmeyi reddetti ve diğer iki AB ülkesi de çekildi.

AB ülkelerinden, Avrupa Parlamentosundan ve Avrupa Komisyonundan gelen müzakereciler, AB yöneticisinin bloğun kültürel mirasını korumak ve yayıncıların, yayıncıların ve sanatçıların adil bir şekilde ücretlendirilmesini sağlamak için değişiklik önerisinde bulunduklarından iki yıl sonra bir anlaşma imzaladılar.

Halen AB dönem başkanlığını yürüten Romanya, bir tweet ile telif hakkı anlaşmasının AB Konseyi tarafından onaylandığını söyledi.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ VE TALEPLERİ

Muhalif ülkeler, önerilen değişikliklerin inovasyonu engelleyebileceğini ve bloğun dijital pazardaki rekabetçiliğine zarar verebileceğini söyledi.

Ortak bir bildiride “Direktifin, hak sahiplerinin korunması ile AB vatandaşları ve şirketlerinin çıkarları arasında doğru dengeyi sağlamadığı için üzgünüz” dedi.

Sürecin bir sonraki adımı, önümüzdeki hafta milletvekilleri komitesi tarafından yapılacak oylama ve sonrasında önümüzdeki ay ya da nisan başında değişikliklerin kanun haline gelmesinden önce meclis oylamasının oylanması.

Yenileme, Google’ın ve diğer çevrimiçi platformların, işlerini çevrimiçi olarak kullanmaları için müzisyenler, sanatçılar, yazarlar, haber yayıncıları ve gazeteciler gibi hak sahipleri ile lisans anlaşmaları imzalamasını gerektirecektir.

Google’ın YouTube’u ve Facebook’un Instagram ve diğer paylaşım platformları, kullanıcıların telif hakkıyla korunan materyalleri yüklemesini önlemek için yükleme filtreleri yüklemelidir.

Her iki özelliğe de karşı çıkan ve Google Haberler’i Avrupa’dan çekebileceğini öne süren Google, geçtiğimiz hafta bir sonraki adımlarına karar vermeden önce metni inceleyeceğini söyledi.

Kredisicilim.com Finans Haberleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.