Ard Arda Kredi Başvurusu Yapmak …! Olumsuz Etkileri

0 43

Bu yazımızı okuduğunuza göre, acil nakit ihtiyacınız var demektir. Bu sebepten ötürü ard arda kredi başvurusu yapıyorsunuz. Ama öte yandan da bunun olumsuz etkilerini biliyorsunuz fakat detayları da öğrenmek, kendinizi en olumsuza hazırlamak istiyorsunuz. Umarım doğru tahmin ediyorum. İçerisinde olduğunuz durumun ciddiyeti malum. Konumuzun okunma durumuna bakılırsa, bu konuda yalnız değilsiniz. Oldukça fazla rağbet var. Yani aynı durumu yaşayan oldukça fazla vatandaşımız mevcut. Şimdi konuyu şöyle etraflıca ele alalım. Bakalım neler bekliyor sizi.

Kredi Başvurusu Yapıp Almamak

Geçmiş dönemlere nazaran, şuanda kredi başvuru yapmak oldukça basit ve kolay. Bu sebepten ötürü, tabiri yerinde ise, canı sıkılan alıyor cep telefonlarını eline ve kredi başvurusu yapıp kredi limitini öğrenmek istiyor. Aslında olumsuz etkilerini hiç düşünmüyor. Daha önce paylaştığımız bir yazımızda ” Her başvuru kaç puan düşürür ” başlıklı bir makale hazırlamıştık. Dilerseniz konuyu, 2 dakikanızı ayırıp okuyun. Size çok fayda sağlayacak bilgiler verecektir. Kredi başvurusu yapıp almamak, ne yazık ki kredi notunu olumsuz yönde etkiliyor. Bunu yapmamanızı öneriyorum. Sonradan kredi notunu yükseltmek oldukça yorucu olacaktır. Yani kredi başvuru yapıp almamak bile kredi notunuzu etkilemektedir.

Red Edilen Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir ?

Aslında bu sorunun yanıtı çok basit. Fakat sadece yanıtladığımız süre içerisinde silinmiş olması çok bi anlam ifade etmiyor. Red alan kredi başvurunuz 6 ay içerisinde siliniyor. Fakat bankalar nezdinde bu rahatlıkla görülebiliyor. Bankalar kredi verirken finansal geçmişiniz olan kkb risk raporuna baktıklarında ne sıklıkla başvuru yaptığınızı da incelemektedir. Her ne kadar kredi risk raporunda başvurularınız size gözükmese de yetkililer nezdinde bu ayrıntılı şekilde görünmektedir. Bu sebepten ötürü mümkün olduğunca olumsuz sonuçlanacağını tahmin ettiğiniz başvuruları tekrarlamayınız.

Kredi Neden Çıkmaz ? Bankalar Neden Kredi Vermez ?

Bu sorunun tek cevabı var. Tabi ki de kredi notu düşük olmasındandır. Bu konu ile alakalı olduğunu düşündüğümüz bir yazımızı daha önce paylaşmıştık. 3 dakikanızı ayırıp paylaştığımız şu konulara göz atın. Kredi notu yükseltmek teknikleri ” Bu yazı dizimiz size bu konuda tam detaylı fikir sunacaktır. Kredi notu 1300’ün altında kalıyorsa, kredi çekme olasılığınız oldukça düşük demektir. Kredi notunuzu henüz bilmiyorsanız eğer ÜCRETSİZ KREDİ NOTU SORGULAMA başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Üst Üste Kredi Başvurusu Yapmak

Detaylıca anlatmaya gerek duymadan özetle şunları söylemek istiyorum. Bankada, kredi başvurusu değerlendirilirken, göz önüne alınan en önemli etkenlerden bir tanesi de, tüketicinin kredi arayış yüzdesizdir. Yeni kredi başvurularının oluşturmuş olduğu yüzdedir. Kredi notunuzu oluşturan etkenler arasında, yeni kredi açılışları sekmesi de önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Üst üste kredi başvuru yapan biri çok güven vermemektedir.

Örnek olarak. Kendinizi bir esnaf olarak düşünün. Biri size gelip sizden borç istiyor. Siz geldiği yola bakıyorsunuz. Sizden borç isteyen şahıs yol boyunca tüm esnafa uğrayıp borç istemiş. Hiç bir esnaf vermemiş. Son olarak size gelmiş. Şahıs güvenilir biri olsa bile içinize kuşku düşecektir. Ve kaçınılmaz son, sizde diğer esnaflar gibi, şahsa borç vermeyeceksiniz. Çünkü paranızı geri almama olasılığı ağır basacaktır.

Örnekte ki durum aynı şuanda araştırmakta olduğunuz durum ile aynı ölçüdedir. Bankalarla empati kurmayı deneyin. Bu size fikir verecektir.

Kısaca anlatacaklarımız bu şekildedir. Kafanıza takılanları bana sormak isterseniz konu altında bulunan yorum bölümünü kullanarak mesaj yollayabilirsiniz. Esen kalın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.